İBB Atatürk Kitaplığı

1 MAYIS TÜRKİYE EMEK HAREKETİ AFİŞLERİ SERGİSİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) işbirliği ile 1976-2022 tarihleri arasında tasarlanmış olan afişler “1 Mayıs Türkiye Emek Afişleri Sergisi” Taksim Metro istasyonunda İstanbullularla buluşuyor.

1976 yılından günümüze kadar çeşitli tasarımcılar tarafından hazırlanan 1 Mayıs afişleriyle hazırlanan “1 Mayıs Türkiye Emek Hareketi Afişleri” sergisi, toplumsal belleğimizde önemli bir yeri olan emek tarihi üzerine eğilmektedir. Sergi aynı zamanda dönemin farklı tasarımcılarının bakış açısıyla 1 Mayıs’ı izleyiciye nasıl aktardıkları hem grafik gelişim açısından hem de toplumsal hafızadaki yeri açısından bir dönem okuması niteliğindedir. 

Sergide çizerler Orhan Taylan, Tan Oral, Emre Çağatay, Erkal Yavi, Sekip Davaz, Ruhi Kavasoğlu, Yılmaz Aysan, Fahrettin Engin Erdoğan, Ergün İseri, Rauf Kösemen, Can Kaya gibi önemli isimlerin afişleri yer alıyor. 

“1 Mayıs Türkiye Emek Hareketi Afişleri” başlıklı sergi 1 Haziran 2022’ye kadar Taksim Metro istasyonunda ziyaret edilebilir. 

 

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı