İBB Atatürk Kitaplığı
KATALOG TARAMA
SAYISAL ARŞİV ve E-KAYNAKLARDA ARA
Yandaki kutu ile basit arama yapabildiğiniz gibi arama sayfasından detaylı arama da yapabilirsiniz.

İBB Cemil Meriç Kütüphanesi - Arnavutköy

Adres: Boğazköy Kültür ve Spor Tesisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı uzaktan eğitime erişimi destekleyen teknolojik altyapısı, dijital kütüphanesi ve geniş okuma alanları, konferans salonları, çok çeşitli etkinlik, atölye alanları ve YouTube kayıt stüdyoları ile başta gençlerin ve tüm bölge halkının uğrak noktaları hâline gelen yeni nesil kütüphanelerimizin sayısı hızla artıyor. 

Bilgi merkezi olmasının yanı sıra kültür ve sanatla buluşma alanı da yaratan  yeni nesil kütüphanelerimizin bir yenisi daha  Boğazköy’de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir törenle 16 Eylül 2022’de açıldı.

Cemil Meriç Kütüphanesi, Arnavutköy Boğazköy’de Halk Sağlığı Merkezi, Yuvamız İstanbul, Spor Tesisi, Bölgesel İstihdam Ofisi ve İSMEK gibi İstanbul halkının çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kurulan yeni kültür merkezi içinde konumlanacak.

Yazar, çevirmen ve sosyolog olarak Türkiye edebiyatında önemli bir yere sahip olan düşünürümüz Cemil Meriç’in ismini taşıyan kütüphanemiz kültür ve bilgi merkezi olarak hizmet verecek.

Yeni nesil kütüphanecilik anlayışıyla dizayn ettiğimiz Cemil Meriç Kütüphanesi’nin 16.000 eserden oluşan dermesinde;  tarih, edebiyat, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, kişisel gelişim, kültürel miras, mimarlık, tasarım, çocuk kitapları, süreli yayınlar gibi pek çok türden kitap yer alacak.

602 metrekare alanda 150 kişilik kapasitesiyle başta Arnavutköylüler olmak üzere tüm İstanbul halkına hizmet sunacak olan kütüphanemiz yaratıcı yazarlık atölyeleri, yazar-okur buluşmaları, karikatür ve illüstrasyon atölyeleri, senaryo atölyeleri, video art çalışmaları ve bilişim atölyeleri gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Kütüphanemiz aynı zamanda bölgedeki gençlerin ders çalışma alanı ihtiyacını da karşılayacak. Gençleri ve çocukları destekleyici faaliyetlerimiz burada da devam edecek.

Geride bıraktığımız eğitim döneminde, ihtiyaç sahibi öğrencilere 100 bin test kitabı desteğinde bulunmuş, on binlerce soru havuzunu mobil uygulamamız İstanbul Senin üzerinden öğrencilere açmıştık. Yetkin etüd öğretmenlerimizle birlikte kütüphanelerimizde soru çözüm atölyeleri düzenlemiştik. Tercih dönemindeki öğrencilere de kütüphanelerimizde danışmanlık hizmetimize devam ediyoruz. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında da İstanbullu gençlere ve sınava hazırlanan öğrencilere desteğimizi sürdüreceğiz. İstanbul’un bütün gençlerini düzenlediğimiz atölye ve etkinliklerle; eğitim, kültür ve sanatla buluşturacağız.

Bölge halkı, Boğazköy Kültür Merkezi Kütüphanesi  başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilecek.

Kapasite: 602m²  150 kişi

Adres: Boğazköy Kültür ve Spor Tesisi

Çalışma Saatleri 

Her Gün       : 09.00 - 21.00

Harita için tıklayınız

 

 

 

KÜTÜPHANELERİMİZ

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı