İBB Atatürk Kitaplığı
KATALOG TARAMA
SAYISAL ARŞİV ve E-KAYNAKLARDA ARA
Yandaki kutu ile basit arama yapabildiğiniz gibi arama sayfasından detaylı arama da yapabilirsiniz.

İBB Kütüphane Troleybüs- Fatih

Adres: Süleymaniye, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sokak No:4, Fatih/İstanbul

Kütüphane Troleybüs

Kütüphane Troleybüs, 1 Mart 2022’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla düzenlenen bir açılış ile İstanbulluların hizmetine sunuldu.

İnşasına 1910 yılında başlanan İETT Troleybüs Kuvvet Merkezi; 1912 yılında atlı tramvayların ahırı ve ardından elektrikli tramvaylar ile troleybüslerin kuvvet merkezi olarak kullanılmıştır.

1914 yılında İstanbul’un ilk elektrikli tramvayının Karaköy-Ortaköy hattında seferlerine başlamasıyla birlikte kent içindeki elektrikli tramvay ulaşımını artırmak adına pek çok tesis açılmıştır. Bu tesislerden biri olan yapı, elektrikli tramvayların kullanımının durmasıyla birlikte 1961 yılında troleybüsler için kuvvet merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

1984 yılında ise troleybüslerin İstanbul trafiğinden kaldırılmasıyla bu tarihi yapı, kapatılmış ve bu tarihten itibaren atıl bırakılmıştır.

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve 2018 yılında Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı bünyesine kazandırılan İETT Troleybüs Beyazıt Kuvvet Merkezi; kütüphane ve gençlik merkezi olarak yeniden kamunun hizmetine sunuldu.

İstanbul’un eşsiz kültür mirası öğelerinden biri olan Troleybüs Kuvvet Merkezi, İBB’nin 2020 yılında Süleymaniye-Beyazıt bölgesinin ihtiyaç analizleri doğrultusunda verdiği “yeniden işlevlendirme” kararıyla restorasyona alındı. İBB Miras’ın uyguladığı restorasyonda cephe süslemelerinin konservasyonu tamamlanarak yapının tarihi dokusunun geleceğe aktarılması sağlandı. Harabe estetiğinin özenle korunduğu çalışmalarda, özgün taşıyıcıları muhafaza ederek gerçekleştirilen yapısal müdahalelerle bina deprem riskine karşı güçlendirildi.

Yeni nesil kütüphanecilik bakış açısının izlerini taşıyan Kütüphane Troleybüs; tarih, edebiyat, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, kişisel gelişim, kültürel miras, mimarlık, tasarım, süreli yayınlar gibi pek çok türden kitaba sahip 20.000 adetlik zengin dermesi ve toplam 150 kişilik kapasitesi ile hizmet verecek.

Gençlerin aktif katılımı ve kullanımıyla ‘yaşayan’ bir kamusal mekân özelliğini taşıyan Kütüphane Troleybüs, dijital altyapısı ve sunduğu kütüphane hizmetleriyle gençlerin kendilerini geliştirmelerini sağlayacak bir öğrenme, buluşma ve güçlenme zemini olacak.

Miras kavramının hem geçmişe hem de geleceğe dönük yüzünü önemseyen bir yaklaşımla hizmete kazandırdığımız Kütüphane Troleybüs, endüstri mirası özelliğine de atıfta bulunan düzenli kültür sanat etkinliklerine, söyleşilere  ve çalışmalara ev sahipliği yapacak.

Beyazıt’ta üniversite, kütüphaneler ve anıtsal yapılarla çevrelenen kültürel miras adasının en önemli duraklarından biri olarak hizmet veren  “Kütüphane Troleybüs”  öğrencilerin enerjisini tüm şehre yansıtacak. Bu “genç dostu” buluşma merkezi; üniversite öğrencileri ve kulüpleri için ayrılan toplantı masası, etkinlik-söyleşi alanları ve sergi yüzeyleri ile çoklu kullanıma da imkân sağlıyor.

Üye olmak isteyen okuyucularımızın T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesi ile kütüphanemize başvurması yeterlidir.

İletişim:
0 (212) 249 95 65 
0 (212) 249 09 45
E-mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Harita için tıklayınız.

Çalışma Saatleri 

Her Gün       : 09.00 - 21.00

KÜTÜPHANELERİMİZ

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı