İBB Atatürk Kitaplığı
KATALOG TARAMA
SAYISAL ARŞİV ve E-KAYNAKLARDA ARA
Yandaki kutu ile basit arama yapabildiğiniz gibi arama sayfasından detaylı arama da yapabilirsiniz.

İBB Sevgi Soysal Kütüphanesi - Beyoğlu

Adres: Kocatepe, Aydede Cd. No:2, 34437 Beyoğlu/İstanbul

Barındırdığı tarihiyle ve toplumsal hafıza eşlik etmesiyle İstanbul'un en önemli noktalarından biri olan Taksim; yeni bir kütüphaneye kavuşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yeni nesil kütüphaneleri, kültür ve sanatın işlek noktalarından biri hâline getirme vizyonumuzla tasarlanan Sevgi Soysal Kütüphanesi, 31 Ağustos 2022 tarihinde açıldı.

Yeni gerçekçiliğin etkisindeki öykülerinde toplumun karşısındaki bireyin sancılarını aktaran aynı zamanda özgürlükçü bir toplumsal değişime yönelik  entelektüel bir sorumlulukla  hareket eden değerli yazarımız Sevgi Soysal’ın ismini taşıyan kütüphanemiz, şehrin en merkezi noktalarından birinde 1072 metrekarelik alanı ve 200 kişilik kapasitesiyle hizmet veriyor.

Geniş bir yelpazeden oluşan dermesi ve nadide arşiviyle bir araştırma merkezi görevini üstlenen Atatürk Kitaplığı’na komşu yeni kütüphanemiz, İstanbulluların kitaba ve kültüre ulaşımını kolaylaştıracak. 

10.200 bin kitaplık dermesinde edebiyattan sanata, tarihten mimariye farklı disiplinlerden eseri barındıran Sevgi Soysal Kütüphanesi, öğrencilerin ders çalışma alanı ihtiyacını da karşılayacak. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında üniversite ve lise sınavına hazırlanan öğrencilere yönelik desteklerimiz bu dönemde de yeni kütüphanelerimizde devam edecek. Alanında yetkin öğretmenlerle soru çözüm atölyeleri ve İstanbul Senin uygulamamız üzerinden erişime açılan soru bankalarımız, gençlerimizin hizmetinde olacak.

Kütüphanemiz üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilecek.

Üye olmak isteyen okuyucularımızın T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesi ile kütüphanemize başvurması yeterli olacak.

2022 yılı sonuna kadar sayısının 50’ye ulaşmasını hedeflediğimiz kütüphanelerimizde İstanbul’daki tüm yurttaşlarımızın kültür, sanat ve sosyalleşme alanlarını artırmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Kapasite: 1071m², 200 kişi

Adres: Kocatepe, Aydede Cd. No:2, 34437 Beyoğlu/İstanbul

Çalışma Saatleri : 7 / 24 Açık

Harita için tıklayınız.

 

KÜTÜPHANELERİMİZ

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı