İBB Atatürk Kitaplığı
KATALOG TARAMA
SAYISAL ARŞİV ve E-KAYNAKLARDA ARA
Yandaki kutu ile basit arama yapabildiğiniz gibi arama sayfasından detaylı arama da yapabilirsiniz.

İBB Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi- Kadıköy

Caferağa Mahallesi Safa Sokak No:20 Kadıköy

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi 2007 yılında aramızdan ayrılan genç bilim insanı Özgen Berkol Doğan’ın anısını yaşatmak üzere ailesi tarafından 2012 yılının Aralık ayında kurulmuştur. Kütüphane 2022 yılında imzalanan protokol ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ nün bünyesine katılmıştır. 

Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi olan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, bilimkurgu, fantastik ve korku edebiyatı alanlarında yayınlanmış eserleri ve diğer dillerdeki eserleri edinerek okuyuculara sunmaktadır.

Kütüphanenin bilimkurgu ve fantastik edebiyat ağırlıklı geniş dermesi, Türkçe ile birlikte Vietnamca, Hintçe, Korece, Rusça, İtalyanca, Arapça, Azerice, Sırpça, Ermenice, Hemşince, Yunanca, Polca/Lehçe, Norveççe, Endonezce (Endonezyaca), İbranice, Danca, İspanyolca ve Tayca dillerinden eserler içermektedir. Dermede, başta bilimkurgu ve fantastik edebiyat olmak üzere, Türk ve Dünya Edebiyatı, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji, sanat, spor, sinema, felsefe ve psikoloji gibi farklı birçok alanda 12.000 kadar kitap ve süreli yayın bulunmaktadır.

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, müzik söyleşileri, korku filmi saati, sinema söyleşileri, pazar sohbetleri başlıklı etkinliklerle, film gösterimleri ve söyleşilere düzenli olarak ev sahipliği yapmaktadır. 

Ödünç kitap almak için kütüphaneye üye olmak gerekmektedir.

Harita için tıklayınız.

Telefon: 0 (216) 349 31 31

Kütüphane Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11.00 – 19.00 saatleri arasında açıktır.

 

KÜTÜPHANELERİMİZ

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı