İBB Atatürk Kitaplığı
KATALOG TARAMA
SAYISAL ARŞİV ve E-KAYNAKLARDA ARA
Yandaki kutu ile basit arama yapabildiğiniz gibi arama sayfasından detaylı arama da yapabilirsiniz.

İBB Moda İskelesi Kütüphanesi - Kadıköy

Adres: Caferağa, Moda Cd. No:175, 34710 Kadıköy/İstanbul

Mimar Vedat Tek tarafından 1916-1917 yılları arasında yapılan, İstanbul’un en eski ve 20. yüzyıl başlarına ait neo-klasik üsluptaki iskelelerinden biri olma özelliğini taşıyan Moda İskelesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafında restore edilerek yepyeni bir görünüme kavuştu.

Restorasyon sonrası açılış töreni, 19 Ağustos’ta  “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Günümüze kadar restoran, iskele ve gazino gibi  gibi farklı işlevlerde kullanılan tarihi iskele, yeniden işlevlendirme projesi ile kitap&kafe ve kütüphane olarak yeniden hizmete açıldı.

İstanbul’un en eski iskelelerinden biri olan Moda İskelesi’nin ev sahipliği yapacağı yeni kütüphanemiz, açık hava çalışma alanları, terası ve zengin kitap seçkisiyle İstanbulluları ağırlamaya hazırlandı. Kitap&kafe ve performans alanı olarak düzenlenen yeni konsept ile değerli İstanbullulara şehrin merkezi noktalarından birinde çalışma alanı ve kitaba erişim kolaylığı sunuldu.

250m² alanda 87 kişilik kapasitesiyle hizmet verecek olan Moda Kütüphanesi’nin dermesi 6 bin 500 kitaptan oluşuyor. Tarihi iskelenin kütüphane bölümü; edebiyat, tarih, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, kişisel gelişim, kültürel miras, mimarlık, tasarım, çocuk kitapları, süreli yayınlar gibi pek çok türden kitabı bünyesinde bulunduruyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hem şehir merkezlerinde hem de şehrin dezavantajlı bırakılan mahallelerinde; kültüre, sanata ve kitaba erişimi kolaylaştırdığımız yeni nesil kütüphanelerimizi İstanbul’a kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz. 2019’da 20 olan kütüphane sayımızı kısa sürede 41’e ulaştırdığımız gibi 2022 yılının sonuna kadar da 50’ye yükseltmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Kapasite: 250m²,  87 kişi

Çalışma Saatleri 

Her Gün       : 10.00 - 22.00

Harita için tıklayınız.

KÜTÜPHANELERİMİZ

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı