İBB Atatürk Kitaplığı

Şehir Müzesi

Şehir Müzesi Ziyarete Kapalıdır.

18. yüzyıla çok renkli bir yolculuk 

Osmanlı İmparatorluğunun dördüncü büyük sarayı olan Yıldız Sarayı'nın Güzel Sanatlar binasında 1988 yılından beri hizmet vermektedir. 

Müzenin kuruluş tarihi 1939 yılına kadar inmektedir. Beyazıt’taki Belediye Kütüphanesi’nde açılan müze, 1945 yılından sonra Saraçhane'de bulunan Gazanfer ağa medresesinde Belediye Müzesi adı ile hizmet vermeyi sürdürmüştür. 

1988’de Yıldız Sarayı’na taşınan ve Şehir Müzesi adıyla yeniden hizmete açılan müze, sergileme alanı olarak düzenlenen, iki katlı uzun salondan oluşmaktadır. İstanbul kenti için önemli bir müze niteliğini taşıyan Şehir müzesinin koleksiyonunda genellikle 18 ve 19 ncu yüzyıla tarihlendirilen etnografik ve tarihsel nitelikteki eserler bulunmaktadır. 

Osmanlı dönemi İstanbul’unun sosyal hayatını yansıtan bu eserler, tablolar, yazı-resimler ve hat levhaları, kumaşlar, Yıldız ve eser-i İstanbul damgalı porselenler, çeşitli cam eserler, yazı (hat) malzemeleri, tarikat eşya ve alemleri, mutfak eşyaları, kahve takımları, buhurdanlar, sahanlar, takılar, mahfazalar, ölçek, terazi ve ağırlıklar, mühürler, cilt kalıpları, keramik ve çiniler, Tophane lüleciliği ürünleri vb. objelerden oluşmaktadır. 

Müzede tabloları sergilenen ressamlar Civanyan, Şevket Dağ, Henri Malla, Prieur Bardin, Mesrur İzzet, şerif Ferid, Halil Paşa, Sami Boyar, Ziya Keseroğlu, 

İletişim:

Tel: 0 212 258 53 44
Email: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Ziyaret Saatleri

Hafta içi 09:00 - 16:00
saatleri arasındadır.

Cumartesi ve Pazar günü kapalıdır.

Giriş ücretsizdir.

Adres : Miralay Şefik Bey Sok No : 6 Taksim-Beyoğlu/İstanbul
Telefon : 0212 249 95 65 - 0212 249 09 45
E-Mail : kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı