İBB Atatürk Kitaplığı

İBB Tekfur Sarayı Müzesi - Fatih

Tekfur Sarayı Çini Müzesi, Şişhane Caddesi, Edirnekapı - Fatih

Tekfur Sarayı, Bizans döneminde, stratejik öneminden ötürü Edirnekapı ile Ayvansaray arasında kara surlarına bitişik inşa edilmiştir. Porfirogenetos Sarayı olarak da bilinen yapının, Blaherna Saray kompleksinin bir parçası olarak 1453 yılına kadar imparatorluk sarayı olarak kullanıldığı bilinmektedir.  Bizans eyalet valileri için kullanılan bir unvan olan Tekfur sözcüğü, Osmanlı tarafından Bizans kralları için kullanıldığından, saray da bu adla anılmıştır.

Tekfur Sarayı’ndan günümüze ulaşan kısımda, Sultan III. Ahmet döneminde İznik’ten getirtilen çini ustaları tarafından çini fırınları kurulmuş ve çini üretimi yapılmıştır. Çinilerin üretiminde Alibeyköy deresinden elde edilen balçık kullanılmış. Burada imal edilen eserler arasında Sultanahmet’teki III. Ahmet Çeşmesi’nin panoları, Kandilli Hekimoğlu Ali Paşa Cami mihrabı, Eyüp Cezeri Kasım Paşa Cami mihrabının panoları sayılabilir. Yine aynı dönemlerde Tekfur Sarayı avlusu ve civarında başlayıp Eyüp’e kadar uzanan geniş bir alanda şişehane denilen cam atölyeleri de önem arz eder.

Osmanlı döneminde çıkan bir yangın sonucu çatısı çöken Saray yapısı, uzun yıllar metruk halde kalmıştır. 1995 yılında gerçekleştirilen arkeolojik kazıda, mimari kalıntıların yanı sıra çini ve camdan imal edilmiş pek çok obje de gün yüzüne çıkmıştır. 

Bizans dönemine ait ayaktaki tek saray olan Tekfur Sarayı Müzesinde, arkeolojik kazılarda çıkan çini ve cam eserler ile buradaki çini fırınlarında farklı yapılar için üretilmiş eserlerin replikaları da sergilenmektedir.

İletişim:

Tel: 0 (212) 525 61 30

E-mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

 

Ziyaret günleri : Pazartesi hariç hergün 09:00 - 17:00

Grup gezileri için önceden randevu alınız.

 

Giriş ücretlidir. (12 yaş ve üzeri ücrete tabiidir ve sadece nakit ödeme yapılabilir.)

Öğrenci   6 tl

Yetişkin   12 tl

Turist      24 tl

 

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı