İBB Atatürk Kitaplığı

“Maksem” Sine-i Millet Sergisi ile açılıyor

2008.12.20

Taksim’e de ismini veren Maksem, artık İstanbullular için sanatın en nadide eserlerinin sergilendiği bir alan olacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Kültür A.Ş. tarafından organize edilen Sine-i Millet Sergisi, Maksem’in tarihi dönüşümünün yeni adı olan Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nin ilk etkinliği olarak 20 Aralık 2008 tarihinde saat 17.00’de sanatseverleri bir araya getirecek…

Açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yapacağı merkez 1732 yılında Padişah Birinci Mahmut tarafından Pera ve civarının su ihtiyacını karşılamak ve Maksem su deposunda toplanan suyun taksim edilmesi için yaptırılmıştı. Taksim adının da menşei olan yapı uzun yıllardır kullanılmıyordu. Bölge sakinlerinin yüzyıllar boyunca hayati su ihtiyacını karşılayan bu muhteşem Osmanlı yapımı bina 20 Aralıktan sonra da yine hayati önemini su yerine kültür depolayarak sürdürecek. 

Maksem’in ev sahipliği yapacağı ilk etkinlik de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Kültür A.Ş. tarafından gerçekleştirilen Sine-i Millet Sergisi olacak.

 Sergi, Taksim’e de ismini veren Maksem’i bir sergi alanına dönüştürüyor… Sergi projesinin teması; Cumhuriyetimizin 85. yılında Türk Milletinin 100 yılı aşan yakın dönem seçim deneyimlerinden oluşuyor. 

Sergi Tanzimat’tan Meşrutiyet’e, Cumhuriyet’in ilanından çok partili siyasi hayata kadar oluşan seçim kültürümüzün özellikli karelerini izleyenleriyle paylaşıyor. Seçim kültürümüzün ilk kez görsel dille ele alındığı proje ile özellikle genç neslimizde seçim, demokrasi ve cumhuriyet bilincini pekiştirmek amaçlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgedeki yegane güvenilebilen demokratik yapısının menşei nedir? 1931 yerel seçimlerinde birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı kazanan Türk Kadının mücadelesi ne zaman başladı?.. Yüz yıl önce bu ülkede seçmenlerden oy talep eden partilerin isimleri neydi?... İlk seçtiğimiz milletvekilleri kimlerdi? Bir zamanlar seçim bir festival havasında yaşanıyordu ve seçim sandıkları gelinler gibi süsleniyordu. Çok partili seçim tek parti döneminden sonra değil gönümüzden tam yüz yıl önce başlamıştı. 

“Sine-i Millet” Sergi Projesi demokratikleşme sürecimizin yüzlerce bilinmezini görsel bir dille cevaplama çabalarının ürünü. Alanında uzman birçok kültür ve bilim insanın danışmanlığında, özel ve kamu koleksiyonlardan seçilen nadide belgelerle, Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğünün idareci ve uzmanlarının yoğun emeğiyle hazırlanan Sine-i Millet Sergisinin Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen üstlendi. 

Proje 4 ana bölümden oluşuyor: “1840’dan 1950’ye Seçimin Serüveni”,  “Türk Kadınının Seçen ve Seçilen Olarak Portresi”, “Seçimle Gülmenin Görsel Tarihi”, “Cumhuriyetin Kültür Değerlerini Seçiyoruz”


1. BÖLÜM: SEÇİMİN SERÜVENİ
“1840’dan 1950’ye Seçimin Serüveni”

Tanzimat’tan 1950’ye kadar Türkiye’nin seçim kültürünün kronolojik olarak aktarıldığı ilk bölüm. Bu bölüm Meşrutiyet’te kullanılan seçim sandığı ile başlayacak, ülkenin geçirdiği her seçim döneminin bölüm bölüm ele alındığı, döneminde kullanılan objeler (seçim kültürünün ve sevincinin nesnelere yansıması, propaganda afiş ve broşürleri, fotoğraf, oy pusulaları, seçim mühürleri, oy sandıkları, seçmen listeleri, seçim vaatleri, seçim tahminleri, seçim sonuçları… gibi) gazete ve dergilere yansımalarının özel sunumlarıyla izleyiciye aktarılıyor.

2. BÖLÜM: TÜRK KADINI VE SEÇİM
“Türk Kadınının Seçen ve Seçilen Olarak Portresi”

1931 yerel seçimlerinde ve 1934 genel seçimlerde Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişi bu bölümün ana temasını oluşturuyor
Bölüm özellikle dünyadaki bir çok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkını kazanan Türk kadınını tarihi bir paranteze alarak başlıyor. Türk kültüründe kadının rolü vurgulanarak Cumhuriyetin ilk partisi olan “Kadınlar Halk Fırkası” ve benzeri kadın siyasi oluşum ve çabaların özetlendiği bölümde, cumhuriyet ve demokrasi kültürünün oluşumunda Türk kadınının katkısından yansımalar izleyiciye sunuluyor.

3. BÖLÜM: SEÇİM MİZAHI
“Seçimle Gülmenin Görsel Tarihi”

İzleyenler Sine-i Millet Sergisinin bu bölümünde seçim serüvenimizi bir de komik resimler, karikatürler ve video görselleri eşliğinde yine kronolojik olarak yaşıyor. Osmanlı döneminden başlayarak yine çok partili hayata kadar mezkur alanda yayınlanan bütün karikatürlerden yapılan özel seçki ve seçim kültürünün sinemamıza yansıyan karelerden hazırlanan videolar bu bölümde izleyiciyle buluşuyor.

4. BÖLÜM: CUMHURİYETİN KÜLTÜR DEGERLERİNİ SEÇİYORUZ
“00001 No’lu Sandığa Gider”

Sine-i Millet Sergisinin en interaktif bölümünü sergi içinde gerçekleştirilen siyasi değil ama kültürel değerlerin oylandığı seçim oluşturuyor. Bu bölüm sergi izleyenlerinin sergiyle bütünleştikleri özel bir bölüm. Seçmen yaşının 18’den 15’e indiği bu seçimde 15 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı TC kimlik numarasını yazarak parmağı mürekkeplenmeden oyunu kullanabiliyor. İzleyicilerin oylarıyla 83 yıllık Cumhuriyetimizin kültür değerlerinin enleri belirleniyor. Bölümde 10 adet bilgisayarda birden oy kullanılabiliyor. Kullanılan oylar aynı zamanda taksim meydanındaki dijital dev ekrandan kesin olmayan seçim sonucu olarak kamuoyuna duyuruluyor. Cumhuriyetin Kültür Değerleri Seçimi on kategoride  gerçekleşiyor. Dileyen seçmen belirlenen adaylar dışında da bir aday için oy kullanabilecekler.

Sergi sonunda secimi kazanan adaylara ya da varislerine verilmek üzere, onlar için özel olarak tasarlanmış ödül heykelleri sahiplerini bekliyor.
 
Seçimin Kategorileri
Taksim’de Seçim Var

Cumhuriyetin Roman Sanatçısı; Cumhuriyetin Şairi; Cumhuriyetin Müzik Sanatçısı; Cumhuriyetin Sinema–Tiyatro Sanatçısı; Cumhuriyetin Mimarı; Cumhuriyetin Sporcusu; Cumhuriyetin Bilim İnsanı; Cumhuriyetin Ressamı; Cumhuriyetin Heykel-Seramik Sanatçısı; Cumhuriyetin Hat-Ebru-Tezhip-Minyatür sanatçısı

SİNE-İ MİLLET SERGİSİ
TANZİMATTAN CUMHURİYETE SEÇİM (1840–1950)
 
20 Aralık 2008–30 Ocak 2009
Açılış:20 Aralık Cumartesi Saat:17.00
Taksim Meydanı – Maksem

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı