İBB Atatürk Kitaplığı

KAN HAFTASI KUTLU OLSUN!

2018.05.04

Kan, hayat sıvısıdır. Kan dokudur. Hücrelerden oluşur. Çeşitli minarellerin taşınmasında ve dokuların beslenmesinde, organların çalışmasında, sistemlerin işlemesinde, canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesinde vücutta görevler alır.

Vücutta birçok sistemin doğrudan kan ile bir bağı vardır. Çünkü vücut içinde gerekli minareller, vitaminler, atıklar, elementler kan yoluyla taşınır. Kan, kalpte temizlenir ve vücuda gönderilir. İnsanda kan erkek ve dişi vücutlarında litre ölçüsüyle farklılıklar göstererek bulunur.

Kan, vücut ısısının belirlenmesinde, iç basıncın oluşmasında ve hücrelerin beslenmesinde önemli görevleri olan bir sıvıdır. İnsanda kana kırmızı rengini demir hemoglobin verir. Hemoglobinde demir elementi vardır.

Kan hayati bir sıvıdır. Kan, yapay olarak üretilemez. Bu nedenle tek kaynağı sağlıklı bir bireydir. Kan grupları arasındaki kan alışveriş ilişkisi göz önünde bulundurularak, acil durumlar için kan stokları oluşturulmaktadır.

Ülkemizde kan alışverişinin organize edilmesinde, kan stoğunun sağlanmasında ve insanların kan verme eğiliminin arttırılmasında Kızılay gönüllü olarak hizmetler sunmaktadır. Kan vermek, insan sağlığı için de çok önemlidir.

Kan verince, vücut doku, organ ve sistemlerinde bir yenilenme başlar. Kan veren kişi böyle bir fayda sağlarken, kanı kullanacak kişi de hayati tehlikeyi atlatmış olur.

Kan ihtiyacının her zaman olduğu günümüz dünyasında 6 – 12 Mayıs haftası da Kan Haftası olarak idrak edilir. Bu hafta boyunca kan alışverişi, kanın önemi, sağlıklı beslenme konularında bilinçlendirme çalışmaları yapılır.

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı