İBB Atatürk Kitaplığı

İstanbul Şehir Kütüphanesi

2015.11.04

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, “İstanbul Şehir Kütüphanesi Projesi”nin hayata geçirilebilmesi amacıyla “İstanbul Şehir Kütüphanesi Çalıştayı” düzenledi.

5-6 Eylül tarihlerinde Sapanca Güral Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya, kütüphaneciler, yayıncılar, akademisyenler, yazarlar, araştırmacılar, sahhaflar, bürokratlar ve mimarlar katıldı.

Çalıştayda grup çalışmaları, “İstanbul’un bir şehir kütüphanesine ihtiyacı var mı?”, “İstanbul şehir kütüphanesinin fonksiyonları neler olmalı?”, “Şehir kütüphanesinin koleksiyon özellikleri” ana başlıkları altında gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, İstanbul için yeni ve büyük bir şehir kütüphanesi kurulması için kültür camiasında ciddi bir beklentinin söz konusu olduğunu ifade ediyor.

İstanbul’u temsil edebilecek kapasitede bir kütüphanenin olmadığını belirten Minder, “İstanbul’da yaygın vaziyette çok sayıda araştırma, üniversite, halk kütüphanemiz bulunuyor. Şehrimizi gerek mimarisiyle temsil edebilecek, gerekse de koleksiyon yapısı itibarıyla bütün araştırmacılarımızın ihtiyaçlarını giderecek bir şehir kütüphanesi kurulması noktasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın bir çalışması var” diyor.

Ramazan Minder’in verdiği bilgiye göre, çalıştayda dile getirilen düşünceler, rapor hâlinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunulacak.

Raporu görmek için tıklayınız.

Basında İstanbul Şehir Kütüphanesi

http://www.aksam.com.tr/yazarlar/istanbula-cilgin-kutuphane-hazirligi/haber-440796

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/364299/istanbul_sehir_kutuphanesi.html

http://www.haber7.com/sakarya/1541421-sakaryada-istanbul-sehir-kutuphanesi-calistayi

http://www.radikal.com.tr/sakarya_haber/sakaryada_istanbul_sehir_kutuphanesi_calistayi-1428738

 

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı