İBB Atatürk Kitaplığı

Başarılı Proje Desteği

2015.07.19

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı Sesli Kütüphanenin “İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi” projesi İSTKA tarafından başarılı bulunmuştur.

İBB bu proje ile Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Görme Engelliler Kütüphanesi (Sesli kütüphane) ulusal ölçekli bir projeyi hayata geçiriyor.

İstanbul’da kurulacak olan Bilgi Merkezi ile görme engelliler ve aileleri için bilgi ve teknoloji alanında sosyo-kültürel açıdan erişilebilir bir merkez olacaktır.

Projenin hedefleri kapsamında;

Sesli kütüphanenin veri tabanındaki pdf ve sesli kitaplara 7/24 online erişim sağlanacaktır.

Web sitesiyle görme engelli ilk ve orta öğrenim çağındaki öğrenciler müfredata uyumlu kaynaklara kolayca ulaşabileceklerdir.

Sadece görme engelliler için geliştirilmiş mobil uygulama ile sesli kitaplar cep telefonu, tablet ve akıllı cihazlarda erişime sunulacaktır.

İnternete ulaşımı olmayan görme engelliler yenilikçi, son teknoloji bilgisayarlarla donatılmış sınıfta kitap dinleme, araştırma yapma, internette gezinti yapma imkânlarını bulacaklardır. Sosyal medya kullanma becerisi ve erişimi sağlanacaktır.

Hiç göremeyenler için grafik kabartma tekniğiyle şekilleri tanıma becerisi kazandırılacaktır.

Her yaş grubundan görme engelli öğrenciler yapılacak olan atölye çalışmalarıyla çeşitli hobiler edinebileceklerdir.

Eylül 2015’te başlayacak olan projeyle İstanbul görme engelliler için bir cazibe merkezi olacaktır. Proje süresi 12 ay olup,  İBB tarafından projenin geliştirilme ve sürdürülebilme faaliyetleri devam edecektir. 

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı