İBB Atatürk Kitaplığı

Konferans

2015.04.28

100 yıl önce İstanbul’daki Çanakkale

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’nün Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirdiği konferans dizisinin nisan ayı programında 
“İstanbul’daki Çanakkale” konuşulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü gerçekleştirdikleri organizasyonlarla tarihimize ışık tutmaya devam ediyor. Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’nün Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılına özel olarak düzenlediği 8 farklı konferans dizisinin nisan ayı programına Yard. Doç. Dr. Lokman Erdemir konuk oluyor.
Yard. Doç. Dr. Lokman Erdemir, “Osmanlı Devleti’nin Ateşten Yılları” konu başlığı altında 29 Nisan Çarşamba günü 18.00’de Atatürk Kitaplığı’nda Çanakkale Savaşı yıllarındaki İstanbul’u anlatacak. “İstanbul’daki Çanakkale” başlıklı konferansta Erdemir, 100 yıl önce Çanakkale Cephesi’nde, özellikle kara muharebelerinin başlamasından sonra yaralı askerlerin İstanbul'a vapurlarla taşınması, İstanbul’da hastanelerin durumu, İstanbul'da sosyal alanda yapılan çalışmalar ve yardım faaliyetlerini ele alacak.
Edirnekapı'daki şehitlikte yatan Çanakkale şehitlerine dair bilgi/belge ve dökümantasyon sunumunun da yapılacağı konferansta 100 yıl önce Çanakkale'de kanlı çarpışmalar olurken İstanbul'da yaşananlar bir kez daha hafızalarda tazelenecek. Katılımcıların ilgiyle takip edeceği konferansta tarihin bilinmeyen gerçekleri gün yüzüne çıkarılacak.
Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılı kapsamında düzenlenecek olan 8 farklı konferans dizilerinden sunulan tebliğlerden bildirim kitabı hazırlanacak. 

Lokman Erdemir kimdir ?
1975 yılında Erzurum’da doğan Lokman Erdemir, 2001 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “17. ve 18. Yüzyıllarda Osmanlı Devleti’nde Islahat ve Yenileşme Faaliyetleri” isimli teziyle yüksek lisansını ve 2008 yılında aynı enstitüde “Sebep ve Sonuçlarıyla Çanakkale Savaşları (Sosyal Tarih Açısından)” isimli teziyle doktorasını tamamladı. 2000 yılının eylül ayında öğretmenliğe başlamış olup, 2010 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, 2012 Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarih bölümlerinde Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olmuştur. 2012 yılından beri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesindeki Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Erdemir’in Çanakkale Muharebeleri üzerine yayımlanmış kitapları ile akademik ve popüler dergilerde birçok makalesi mevcuttur.

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı