İBB Atatürk Kitaplığı

Basın Arşivimiz Dijital Dünyada

2015.02.24

İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğünce hazırlanan ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2014 yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında hibe desteğine hak kazanan YEN-89 kodlu “Osmanlı Dönemi Süreli Yayınların Sayısallaştırılması” projesi Atatürk Kitaplığı’nda başladı.

Kütüphane koleksiyonlarında bulunan  ve 1828-1928 yılları arasındaki süreli yayınları kapsayan proje ile bahsi gecen tarihi gazete ve dergiler yüksek çözünürlüklü tarayıcılar ile taranıp sayı bazlı olarak kataloglanacaktır. Kütüphane otomasyon programı üzerinde linklendirilecek görüntü ve katalog bilgileri sayesinde oluşacak olan Osmanlı Dönemi Basın Arşivi veri tabanı kütüphane web sitesi üzerinden tüm araştırmacıların hizmetine sunulacaktır.

              İstanbul'umuza bilgi ile değer katmak, kültürel mirasın korunması ve bilginin yaygınlaşması gibi işlevleri olan projemiz ile başta İstanbul ve ülkemiz olmak üzere yerli ve yabancı tüm araştırmacılara bilgi hizmeti verebilmeyi amaçlamaktayız. Proje ve çalışmalarımızın İlim ve araştırma dünyasına hayırlı olmasını dileriz.

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı