İBB Atatürk Kitaplığı
KATALOG TARAMA
SAYISAL ARŞİV ve E-KAYNAKLARDA ARA
Yandaki kutu ile basit arama yapabildiğiniz gibi arama sayfasından detaylı arama da yapabilirsiniz.

İBB Atatürk Müzesi Kütüphanesi- Şİşli

Halaskargazi Caddesi No: 140 Şişli

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele döneminde bir süre kiracı olarak konakladığı ev 28 Mayıs 1928’de İstanbul Belediyesi (Şehremaneti) tarafından satın alındı. 

Mustafa Kemal Paşa’nın asker ve sivil arkadaşlarıyla birlikte bu toprakların kurtuluş planlarını hazırladığı ev,  15 Haziran 1942’de İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından Atatürk İnkılabı Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Atatürk Müzesi koleksiyonunun önemli bölümünü Atatürk’ün kişisel eşyaları, kıyafetleri, üniformaları, askeri ve sivil yaşamına ait fotoğrafları, el yazısı ile yazdığı çeşitli belgeleri, madalyaları gibi tarihi değeri yüksek hatıra parçaları oluşturur.

Müzede, Mustafa Kemal’in  kız kardeşinin hediye ettiği eşyaların yanı sıra mareşal üniforması ve Sivas Kongresi’nde giydiği elbise de bulunmaktadır.

Müzenin önemli bir bölümünde ise restorasyon sürecinin ardından 10 Kasım 2015 tarihinde açılan ve  870 adet kitaptan oluşan bir seçkinin bulunduğu kütüphane yer almaktadır.  Atatürk Müzesi Kütüphanesi’nde Mustafa Kemal Paşa’nın hayatı, Milli Mücadele dönemi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu konulu kitaplar, ziyaretçiler tarafından incelenebilir.  

Pazartesi günleri hariç 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan Atatürk Müzesi’nde yer alan kütüphane, ödünç hizmetine kapalıdır.

İletişim
Tel: 0 (212) 233 47 23
E-mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

 

KÜTÜPHANELERİMİZ

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı