İBB Atatürk Kitaplığı
KATALOG TARAMA
SAYISAL ARŞİV ve E-KAYNAKLARDA ARA
Yandaki kutu ile basit arama yapabildiğiniz gibi arama sayfasından detaylı arama da yapabilirsiniz.

Kartpostallar

Kartpostalların çoğunluğu Türkiye ve İstanbul konuludur.

Atatürk Kitaplığı Kartpostal Koleksiyonunun nüvesini bu kütüphaneye bağışlanan kartpostal albümleri gelmektedir. Zamanın uygulayıcıları tarafından bağışlanan bu kartpostal albümlerinden bir kısmı içerisindeki kartpostallar tek tek kaydedilerek yeni bir koleksiyon oluşturulmuştur. Bu şekilde oluşturulmaya başlanılan koleksiyonun sayısı 5.000 iken; kütüphaneye çeşitli zamanlarda bağışlanan kitap, evrak vb. koleksiyonların içerisinden çıkan kartpostalların da bu koleksiyona dahil edilmesi ile 9.000’e ulaşmıştır. Son zamanlarda koleksiyonun niteliksel olarak gelişmesi için kütüphane müdürlüğü tarafından yapılan satın almalar ile koleksiyondaki kartpostal adedi 12.500’ü aşmıştır.

Atatürk Kitaplığı’ndaki kartpostalların çoğunluğu Türkiye ve İstanbul konuludur. Buna göre Atatürk Kitaplığı’ndaki kartpostalların konu ve coğrafi dağılımları şu şekildedir:

1. Türkiye: 10.500 (Bunun yaklaşık 4.000’i İstanbul konuludur), 2. Avrupa: 1695

3. Meslekler: 571, 4. Portreler: 2168, 5. Hatlar: 127, 6. Konutlar: 350

7. Sosyal ve gündelik hayat: 450, 8. Ulaşım: 550

Yukarıdaki istatistikî bilgilerden de anlaşılacağı üzere, Atatürk Kitaplığı koleksiyonunda İstanbul konusu öne çıkmaktadır. Bu kartpostallar gerek şehir tarihçileri ve kültür araştırmacıları için büyük önem taşımaktadır. Üstelik bu kartpostallar sadece araştırmacılar tarafından değil aynı zamanda geçmişi merak eden halk ile tarihi ev ve yapılarını ispat veya restore etmek isteyen kişiler tarafından da kullanılmaktadır.

Atatürk Kitaplığı Kartpostal koleksiyonunun okuyucuya açık olan kısmının tamamına Internet aracılığı ile her hangi bir üyelik gerekmeksizin ve ücret ödemeksizin ulaşmak mümkündür.

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı