İBB Atatürk Kitaplığı

ELEKTRONİK KAYNAKLAR

2020.02.06

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü'nde Turcademy, PressReader ve dMags online veritabanları hizmete açılmıştır. Deneme sürümü olarak aldığımız erişim 15.03.2020 tarihine kadar hizmet verecek olup müdürlüğümüze bağlı tüm kütüphanelerde İBB-Wifi ile internete giriş yapan kullanıcılar bu sistemden rahatlıkla faydalanabileceklerdir.

Turcademy www.turcademy.com

Turcademy veri tabanı içeriğinde Türkçe ders kitaplarının da bulunduğu Türkçe içerikli kitap  bir veri tabanıdır. İçeriğinde Doğa bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Müzik ve Güzel Sanatlar, Hukuk, Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere 6 farklı kategori bulunmaktadır. Turcademy veri tabanı içerisinde Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Müzik Eğitimi Yayınları, Palme Yayınevi, Pegem Akademi ve Seçkin Yayınevi’ne ait 5700+ kaynak bulunmaktadır.

PressReader www.pressreader.com

PressReader 120’den fazla ülkeden alanında öncü 7.000’den fazla dijital gazete ve süreli yayına erişim sağlamaktadır. Türkiye’den Hürriyet, Sabah, Milliyet, Hürriyet Daily News gibi gazetelerin yanı sıra Chip, Capital, Popular Science, Level, Atlas, National Geographic, AutoShow gibi birçok farklı konudan gazete ve dergi yer almaktadır. Farklı dillerde yayın yapan The Guardian, The Independent, The Observer, Newsweek, Washington Post, Forbes, BBC History, Empire, Four Four Two, BBC GoodFood, Top Gear, Rolling Stone, Q Magazine, Vogue gibi haberden müziğe, modadan spora birçok öncü yayına erişim sağlayabilirsiniz.
 
İlgili gazete ve dergiler yayına çıktığı anda PressReader’da görüntülenmeye hazırdır. 17’den fazla dil çevirisi ve sesli dinleme özellikleri sunulmaktadır. Yayın ve dergiler web sayfası şeklinde veya orijinal basım şeklinde görüntülenebilmektedir. İstediğiniz sayfaların çıktısını alabilirsiniz.
 
Kişisel hesabınızla haberlere yorum ekleyebilir, kendinize ait bir kanal oluşturabilir ve ilgi duyduğunuz haberleri kendi kanalınıza otomatik olarak ekleyebilirsiniz. Sosyal medya araçlarınızı kullanarak kanalınıza eklenen her haberin otomatik olarak hesabınızdan paylaşılmasını da sağlayabilirsiniz. Size ait veya farklı bir internet sitesinde yer alan makaleleri kanalınızda paylaşabilir ve RSS feed’le üçüncü bir web sitesinden kanalınıza içerik çekebilirsiniz.
 
Google Play ve Itunes’da yer alan mobil uygulamalar aracılığıyla İBB-Wifi’na bağlıyken (Atatürk Kitaplığı)’nda cep telefonunuza dergi ve gazete indirebilirsiniz. Kütüphane internet ağında olmasanız bile indirdiğiniz yayınları okumaya devam edebilirsiniz.
 
Kullanım kılavuzu: https://pressreader.typeform.com/to/N3hgtj
 
Mobil uygulamalar:

IOS: https://itunes.apple.com/app/pressreader/id313904711?amp%3Bmt=8&mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.newspaperdirect.pressreader.android
 

dMags www.dmags.net

2003 yılında dijital yayıncılık hayatına başlayan dMags 2009 yılında ilk mobil dergi uygulamalarını geliştirerek, dijital magazin kullanımını yaygınlaştırmak hedefiyle “digital magazines”in kısaltması olarak dMags isminin tescili yapılmıştır. dMags, Türkiye’nin en eski ve en tecrübeli dijital yayıncılık firmasıdır.  
      
350 adetten fazla derginin 11000’i aşkın sayısına https://dmags.net/ web sitesinden ya da iOS, Android platformlarından indireceğiniz dMags uygulaması üzerinden arşiv sayıları dahil tüm yayınlara erişim imkanı sunmaktadır.
 
dMags’de Atlas Tarih, Digital Age, PCNet, Magma, Sofra, Andante, Elle, Harper’z Bazaar, AutoShow, MediaCat, Ekonomist, Episode,  Psychologies gibi farklı konulardan birçok dergi internet tarayıcıları veya mobil uygulamalar aracılığıyla okunabilmektedir.
 
dMags ile kullanıcılarınız dergilerin güncel ve arşiv sayılarına herhangi bir erişim kısıtlamasına maruz kalmadan, mekan ve zamandan bağımsız bir şekilde faydalanabilmektedir. İndirme seçenekleri ile birlikte kullanıcılar, indirdikleri dergileri çevrim dışı olarak okuyabilmektedirler.

Kullanım kılavuzu için tıklayınız. 

Mobil uygulamalar:

IOS: https://itunes.apple.com/tr/app/dmags-dergi-ma%C4%9Fazas%C4%B1/id434986550?mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.dmags&hl=tr

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı