İBB Atatürk Kitaplığı

Yeni Arşivlerimiz Yayında!

2019.10.08

İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Atatürk Kitaplığı özel (şahsi) arşivleri yeni alımlarla zenginleşmeye devam etmektedir. Kütüphanemize kazandırdığımız her eser ve özel arşiv zaman kaybetmeden okuyucunun istifadesine sunulmaktadır. Özel arşivler tarih, kültür, edebiyat, sanat ve siyaset alanlarında araştırma yapmak isteyenlere birinci elden kaynaklar temin etmektedir. Kütüphanemizi araştırmacılar açısından tercih edilen bir kütüphaneye dönüştüren bu özel arşivler, maalesef bugüne kadar ihmal edilmiş ve birçok önemli kişinin arşivi ya kaybolmuş ya da dağılmıştır. Ulaşabildiğimiz şahıs arşivlerini satın alma veya bağış yoluyla kütüphanemize kazandırmaktayız. Hıfzı Tevfik Gönensay arşivi ailesi tarafından kütüphanemize bağışlanmıştır, kendilerine teşekkür ediyoruz.

Sağlık tarihim izin önemli bir ismi, ilk hemşirelerimizden Hüseyin Safiye Elbi’nin kartpostal arşivi de hizmete girmiş olup özel evrakı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Aşiyan Müzesi Koleksiyonumda bulunan Şair Nigar Hanım’ın 13 adet günlüğü ile müzenin Ziyaretçi Defteri (içerisinde Mustafa Kemal Atatürk'ün de imzası bulunmaktadır) bu koleksiyonda bulunmaktadır. Osman Nuri Ergin arşivinde Taksim Cumhuriyet Anıtı ile ilgili birçok belge bulunmaktadır.

Edebiyat ve kültür tarihimiz açısından değerli olduğunu düşündüğümüz bu özel arşivleri sizlerin istifadesine sunmaktan dolayı mutluyuz.Yıl sonuna kadar başka arşivleri de hizmete sunmayı planlamaktayız. İlginize teşekkür ederiz.

 

Nurullah Ataç Arşivi

Belge Sayısı: 50  Üretilen Poz Sayısı: 96   Arşive Ulaşmak İçin Tıklayınız.

 

Hıfzı Tevfik Gönensay Arşivi

Belge Sayısı: 244  Üretilen Poz Sayısı: 3.551  Arşive Ulaşmak İçin Tıklayınız.

 

Hüseyin Safiye Elbi Kartpostal Arşivi

Belge Sayısı: 1.470  Üretilen Poz Sayısı: 2.940   Arşive Ulaşmak İçin Tıklayınız.

 

Osman Ergin Arşivi

Belge Sayısı: 779  Üretilen Poz Sayısı: 6.725  Arşive Ulaşmak İçin Tıklayınız.

 

Şair Nigar Hanım’ın Günlükleri ve Aşiyan Müzesi’nin Ziyaretçi Defteri

Belge Sayısı: 14  Üretilen Poz Sayısı: 985  Arşive Ulaşmak İçin Tıklayınız.

 

 

 

 

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı