İBB Atatürk Kitaplığı

ENGELSİZ KÜTÜPHANE

2019.04.05

ENGELSİZ KÜTÜPHANE
OKUMAK iÇiN ENGEL YOKTUR!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü olarak “Kütüphane Haftası” kapsamında başlatmış olduğumuz Engelsiz Yaşam Alanı Kütüphaneler, Okumak İçin Engel Yoktur temalı proje kapsamında İstanbul’da yaşayan tüm engelli vatandaşlarımızı kitap ve kütüphaneyle buluşturmayı hedefliyoruz.

Engelsiz Okuma Saati
Bu etkinlik sayesinde ilk ve ortaokul seviyesindeki engelli çocuklarımızı kitapla buluşturuyoruz. Engelli çocuklarımızı evlerinde ziyaret ederek, kendi yaş guruplarına uygun seçilmiş kitaplarla okuma saati düzenlenecektir. Yapmış olduğumuz bu etkinlikle çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasın yanında onlarla güzel bir iletişim kurulacağını düşünülmektedir.

Engelsiz Yaşam Alanı Kütüphaneler
Bu kapsamla birlikte kütüphanelerimizi engelsiz yaşam alanlarına dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Kütüphanelerimizde gerçekleştirmiş olduğumuz kitap ve okuma etkinliklerine engelli vatandaşlarımızın katılımlarını sağlanılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda ilgili kurumlar ile görüşülerek engelli vatandaşlarımızın kütüphanelerimizde yapacağımız etkinliklere katılım sağlanması hedeflenmektedir.

Sen İstersen, Kitap Okumaya Engel Yoktur
İstanbul genelinde bulunan 21 kütüphanemize üye olan tüm engelli vatandaşlarımızın okuma ihtiyaçlarını karşılamak adına kargo sistemiyle evlerine kadar kitap teslim ederek ve evlerinde de teslim alarak engelli vatandaşlarımızı ödünç alıp/verme hizmetin yararlandırılması düşünülmektedir. Vatandaşlarımızın taleplerini elektronik ortamında ilettikten sonra kitap ödünç işlemleri yapılacak ve anlaşmalı kargo firmasıyla ücretsiz bir şekilde kitapları adreslerine gönderilecektir. İade işlemi başlayacak olan kitaplar ise aynı şekilde evlerinden ücretsiz olarak alınacaktır.

E-Kitap (Engelsiz Kitap)
İstanbul’daki tüm engelli vatandaşlarımıza verilecek olan özel bir şifreyle kütüphaneye gelmeden akıllı telefon, bilgisayar ve tabletleri aracılığıyla 22.000 adet e-kitaba ulaşma imkânı sağlanılması düşünülmektedir.

ENGELSİZ KÜTÜPHANE’YE NASIL ÜYE OLABİLİRİM?

1. Adım İlk defa üye olacak kişiler http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr   adresinden online üyelik kaydı oluşturması gerekmektedir. Ardından "adınızı, soyadınızı, ev adresinizi, cep telefonu numaranızı,  TC kimlik numaranızı ve engelli belgesini /engelli kartınızın görseli ile bir adet vesikalık fotoğrafınız ile birlikte "kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr" adresine mail göndermeniz durumunda üye kayıt işleminiz tamamlanacaktır. 

2. Adım  http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr  adresinden katalog taramasıyla sadece ödünç alabilecek nitelikte olan kitapları seçerek demirbaş numarası, kitap adı, yazar adı bilgilerini yazdıktan sonra bu bilgileri "kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr" mail adresine iletmeniz gerekmektedir. Talep edeceğiniz ödünç kitaplar ikamet adresinize anlaşmalı kargo aracılığıyla gönderilecektir. 

3. Adım Engelsiz Kütüphane’den aldığınız ödünç kitapları 30 günlük yasal süresi bittiğinde veya öncesinde iade etmek isteğinizde, anlaşmalı kargo firmasının müşteri hizmetlerini aramanız ve protokol numarasını firmaya iletmeniz durumunda kargo firması tarafından kitap(lar) ücretsiz olarak evinizden teslim alınacaktır. Gönderimini sağladığınız kitaplar başka okuyucularımızın hizmetine sunulmak üzere Atatürk Kitaplığın’da raftaki yerini alacaktır.

 

ENGELSİZ KÜTÜPHANE KURALLARI

· http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr  adresinden seçerek ödünç olarak talep ettiğiniz kitapların 30 günlük yasal süresi vardır. Bu süre bitiminde tüm kitapların anlaşmalı kargo aracılığıyla Atatürk Kitaplığı’na iade edilmesi gerekmektedir.

· Bir ay içinde en fazla 5 kitap talep edebilirisiniz ve üzerinize kayıtlı olan kitaplardan süresi biten tüm kitapları iade ettiğiniz takdirde yeni kitap talep edebileceksiniz. 

· Ödünç kapsamda aldığınız kitapların size teslim edildiği gibi teslim edilmesine ve deformasyona uğramamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

· İade etmek istediğiniz kitaplar için sadece belirtilen anlaşmalı kargo firmasıyla irtibata geçiniz. Anlaşmamızın olmadığı kargo firmasıyla gönderim yapmayınız.

· İade etmek istediğiniz kitaplar için MNG kargo müşteri hizmetleri numarası 444 06 06 arayarak 139243047 protokol numarası kapsamında kitap iade işlemi yapmak istediğinizi belirtiniz.

· Kargonuzu teslim ederken iade kargo kodunu belirtmeyi unutmayınız.

· Kargo firmaları kurye operasyonunu günlük olarak düzenlemekte olup, ürün gönderim işlemleriniz için günlük olarak kurye talebi iletmeniz gerekiyor.

· Kargo firmasına kurye talebi ilettiniz ve kargo firması iadenizi almaya gelmediyse, bir sonraki gün tekrar talep iletmelisiniz.

· İade işlemi yapacağınız kitapları Anlaşmalı Kargo aracığıyla;
İBB Atatürk Kitaplığı, Gümüşsuyu Mah. Miralay Şefikbey Sok. No:6, Beyoğlu/İstanbul
adresine yönlendiriniz.

E-Kitap için Yapılması Gerekenler:
Hiper Kitap uygulmasını Google Play Store veya App Store'dan indiriniz.
E-mail ve şifre bölümüne size verilen kodunu girerek giriş yapınız.
Kitap Okumaya ve Araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

İletişim:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü
İBB Atatürk Kitaplığı
Tel: 0(212) 249 95 65- 8312
Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı