İBB Atatürk Kitaplığı

HAYAL YA DA GERÇEK

2018.05.17

Geçtiğimiz yıl, Osmanlı Coğrafyasına gelişinin 500. yılı olarak çeşitli programlar hazırlanan Karagöz Oyunu, tarihsel geçmişi, devamı ve günümüzde ki varlığı bakımından kültür hayatımızın en önemli başlıklarından biridir. Yüzyıllardan bu yana yaşatılarak devamı sağlanan Karagöz, bir gölge tiyatrosudur ve metin özellikleri bakımından Türk halk edebiyatının da en önemli bölümünü oluşturur.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Koleksiyonunda bulunan oldukça zengin Karagöz oyunu karakter ve malzemeleri ilk kez sanat severlerin, Karagöz ilgililerinin ve tarihçilerin dikkatine sunuluyor. Bazı örneklerin 1700’lü yıllara tarihlendiği seçkide ağırlıklı olarak bu oyunun en önemli Karagöz ustalarından olan Hayali Küçük Ali arşiv ve koleksiyonu da bu izleyici ile buluşacak. Yaklaşık dört yüz civarında Karagöz karakterine yine Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü arşiv ve koleksiyonundan çeşitli obje ve günlük hayat objeleri eşlik edecek. Karagöz oyununun sosyal hayattan beslendiğini göz önünde bulundurduğumuzda yapılan özenli bir seçki ile Osmanlı döneminden kalma kostümler, objeler, günlük hayatta kullanılan eşyalar ve dökümanlar bu sergide Karagöz tiplemelerine eşlik edecek. 
Ayrıca sergide Hayali Memduh’un Karagöz çizimlerinin yer aldığı defterleri ile TRT arşivinden özel izinle alınan 1970’li yıllarda kaydedilmiş Hayali Küçük Ali oyunlarının kayıtları da görülebilecek. 
Ramazan ayının vazgeçilmezi olan Karagöz, bu sene Ramazan ayı boyunca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Binası Tek Kubbe Salonu’nda 16 Haziran tarihine dek izlenebilir.

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı