İBB Atatürk Kitaplığı

Haremeyn Sergisi

2017.06.01

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğünün düzenlediği sergi Osmanlı döneminde yapılan Hac yolculuğunun ne kadar mukaddes ve zorlu olduğunu gözler önüne seriyor. Sergide Kabe Örtüsü, Yazma Eser, Harita, Kartpostal, Belge, Berat, Fotoğraf ve çeşitli objelerin yanısıra Hz. Peygamberimizin Sakal-ı Şeriflerininde bulunduğu sergi Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi- Yenikapı’da (Yenikapı Etkinlik Alanı) Haziran ayı sonuna kadar görülebilir.

“Haremeyn, Hac; Mukaddese Yolculuk” başlıklı bu sergi, gerek bu meşakkatli yolculuğun hikayesini, gerekse İslam Alemi için ciddi bir ibadet olan “Hac” görevine dünyanın pekçok bölgesinden katılan Müslümanların ya da onların yolculuğuna şahitlik etmiş olanlardan günümüze kalmış malzemelerden oluşturuldu. Öncelikli olarak obje, belge, fotoğraf, kartpostal gibi malzemelerle kayıt altına aldıkları yolculuğun belgesel aktarımları üzerinde duruldu. Bu malzemeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü envanterinde bulunan eserler arasından seçildi.
 
Çeşitli dönemlerde el çizimleri ya da çeşitli baskı araç gereçleriyle hazırlanmış haritalar, afiş ve kartpostallar, Kâbe örtüleri, resimler ve Hilye-i Şerif’lerle bir yolculuğun kayıt altına alınan dökümatasyonunun ötesinde bu yolculuğa atıfta bulunan sanat çalışmaları bu sergi için biraraya geldi. Türkiye’de bu konu üzerine düzenlenmiş en kapsamlı çalışma olan bu sergi Büyükşehir Belediyesi koleksiyonunda bulunan bu konu ile ilgili oldukça zengin bir envantere sahip olduğunu da gözler önüne sermektedir.

Sergide ayrıca yine Büyükşehir koleksiyonunda bulununda bulunan Hz. Peygamberimizin Sakal-ı Şerifleri de ilk kez bu sergide görülebilecek.

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı