İBB Atatürk Kitaplığı

Görme Engelliler Bilgi Merkezi

2016.11.17

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Sesli Kütüphane 2015 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı mali destekle tamamladığı İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi Projesi’ni 15 Kasım saat 13:30’da Atatürk Kitaplığı’nda düzenlenen bir programla tanıttı.

Programa İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Hüseyin Tok, eski milletvekili ve Beyaz Ay Derneği’nin kurucu üyelerinden olan Lokman Ayva, İstanbul’daki ilçe belediyelerine bağlı Kültür ve Sosyal İşler Müdürleri, görme engellilere hizmet veren kurum ve kuruluş temsilcileri, Dünya Göz Vakfı genel müdürü Ceren Teoman, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, sesli kütüphane gönüllü okuyucuları, eğitmenleri ve üyeleri katıldı.

Programda ilk olarak İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi Projesi’nin koordinatörü Esra KORKMAZ hazırlamış olduğu projeyi anlattı. Daha sonra kitaplara ses veren ve kitapların binlerce kişiye ulaşmasına vesile olan kütüphanenin gönüllü okuyucularından İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi Rabia Akın duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Ardından kütüphanede hafta sonu etüt derslerinde görme engelli öğrencilere ders veren gönüllü eğitmenlerden Eren Akoğlu duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Kütüphanenin 4 yıldır üyesi olan görme engelli Sinan Yurttav sahneye gelerekkütüphanedeki hizmetlerden nasıl yararlandığını ve kütüphanenin mobil uygulamasını nasıl kullandığını anlattı.

Son olarak Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan MİNDER sahneye davet edildi. Ramazan Minder, projenin öneminden bahsederek proje ekibine teşekkür etti.

İBB Sesli Kütüphane İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı mali destek sonucu tamamlanan İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi Projesi’yle yaptığı mobil uygulama ve yenilenen web sitesinde 7/24 üyelerine kitap dinleyebilme ve indirebilme imkanı sunmaktadır. Bu da bir kamu kütüphanesinde bu alanda yapılan ilk ve tek hizmet olma özelliği taşımaktadır.

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı