İBB Atatürk Kitaplığı

Kutü’l Amare

2016.06.02

Çanakkale zaferinin ardından 1. Dünya Savaşı’ndaki ikinci büyük zaferi konu alan ‘Harb-i Umumide Irak Harekatı-Kutü’l Amare’ kitabının lansmanı Atatürk Kitaplığı'nda yapıldı. Programda konuşan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, kitabın yüz yıl önce yaşananları öğrenme fırsatı tanıdığını belirtti. Baraçlı ayrıca bir şehir kütüphanesi çalışması içinde olduklarını söyledi. 

İBB  Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü 1. Dünya Savaşı’nda Irak Cephesi’nde görev yapan Tokatlı Mehmed Nuri’nin cephe notlarından yola çıkarak hazırladığı ‘Harb-i Umumide Irak  Harekatı Kutü’l Amare’ kitabı basın toplantısı ile tanıtıldı. Atatürk  Kitaplığı’ndaki kitap lansmanına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder,gazeteci Taha Akyol,Doğan Hızlan,Beşir Ayvazoğlu, tarihçi Prf.Dr.Zafer Toprak,Prf.Dr. İsmail Kara sahaf, yazar ve tarihçilerin oluşturduğu kalabalık bir  davetli topluluğu  katıldı. 

Programda konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, lasmanı yapılan kitabın yüz yıl önce neler yaşandığını öğreteceğini söyledi. Baraçlı, tarihte unutulanları hatırlatması adına önemli bir çalışma olduğuna vurgu yaptı. Baraçlı, benzer çalışmaları artırarak devam ettirme gayreti içerisinde olacaklarını ifade etti. Kitap sevgisine ve kütüphanelerin önemine de değinen Baraçlı, bir şehir kütüphanesi kurmak için de çalışmalarının olduğu bilgisini verdi. 

İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder; Yaklaşık beş sene önce satın aldığımız Cephe katibi Tokat’lı Mehmet Nuri Bey tarafından yazılan  bu günlüğü kitap olarak yayınlamaya karar verdik. Metnin okunması,latin alfabesine çevrilmesi ve yayına hazırlanması gibi süreçler tamamlanarak elinizde bulunan kitap ortaya çıkmıştır.

İlk önce ham bir çevirisi yapıldı daha sonra kalabalık bir ekip tarafından redaksiyonu tamamlandı. Yer ve şahıs isimlerinin doğru okunabilmesi için literatür çalışması yapıldı. Ve 100. Yılı münasebetiyle de bu zaferin kahramanlarının aziz ruhlarına ithaf etmek amacı ile yayına hazırlandı, baskı işlemleri kutlamaların yapıldığı 29 Nisan’a yetiştirildi.

Minder; Harb-i Umumide Irak Harekatı – Kûtü’l-Amâre adlı kitabımızın hazırlanmasında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma ve  katkı sunanlara çok teşekkür ediyorum  dedi.

Programda ayrıca Doğan Hızlan,Beşir Ayvazoğlu ve Taha Akyol birer konuşma yaparak Atatürk Kitaplığı'nın yaptığı hizmetlerden bahsettiler.

Program Atatürk Kitaplığı'nın son zamanlarda satın aldığı Medine Müdafii Fahrettin Paşa arşivi, Ali Fuat Cebesoy arşivi, Miralay Şefik Aker arşivi, İbnul Emin Mahmud Kemal arşivi, El Yazmaları ve Nadir Kitaplardan hazırlanan serginin gezilmesiyle devam etti.

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı