İBB Atatürk Kitaplığı

Harita Koleksiyonu

2016.04.14

Atatürk Kitaplığı 11.000’inci haritasını arşivine kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı Atatürk Kitaplığı’nda bulunan harita koleksiyonu kullanım yoğunluğu ve büyüklüğü açısından Türkiye’nin en büyük harita arşividir.

Kütüphane Koleksiyonunda 15. - 20. y.y. tarih aralığında 11.000’in üzerinde harita kayıtlı. Bu haritalar arasında İstanbul’un erken dönem fiziki haritalarının yanında İstanbul’un son 300 yılına ışık tutacak şehir planları, kadastral haritalar, yangın, istimlak, ifraz ve istikamet haritaları da bulunmaktadır.

Son yıllarda gerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı, gerekse ilçe belediyeleri tarafından yapılan imar planlarının hazırlanması, şehir planlarının yapılması, restorasyon faaliyetlerinin yürütülmesinde kütüphanemiz harita koleksiyonu etkin şekilde kullanılmaktadır.

Arşivimizin bu derece zenginliği üzerimize yüklediği misyon ve sorumluluk gereği koleksiyonumuzun eksikliklerini gidermek ve İstanbul üzerine yapılmış haritaları toplamak amacıyla 2005 yılından itibaren nadir harita alımlarıyla birlikte Türkiye’nin en geniş tarihî harita arşivi olma özelliğini de kazanmıştır.

Son yıllarda yapılan dijital arşiv projeleri ile de Türkiye’nin en önemli kütüphanelerinden olan Atatürk Kitaplığı Harita koleksiyonunun da büyük bir bölümünü sayısal ortama aktarmış ve http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr/ataturkkitapligi/index.php internet adresinden araştırmacıların hizmetine sunmuştur.

Arşiv

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı