Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Eleonora Arhelaou


Eleonora Arhelaou

Koleksiyon Bilgi Kartı

Eleonora Arhelaou Koleksiyonu 2 bin 956 fotoğraf içeriyor.

Bu koleksiyondaki eserleri kataloğumuzda inceleyin
Koleksiyon hakkında

Ressam Eleonora Arhelaou'nun çektiği 3 bine yakın fotoğrafın yer aldığı değerli arşiv, Atatürk Kitaplığı tarafından yapılan tasnif ve dijitalleştirme çalışmalarının ardından araştırmacıların hizmetine sunuldu.

İstanbul’un görsel ve toplumsal hafızasını barındıran nadide arşiviyle araştırmacıların başvuru kaynakları arasında yer alan Atatürk Kitaplığı, Eleonora Arhelaou arşiviyle İstanbul’un kent dokusu, mimarisi ve değişimini gözlemleme fırsatı sunuyor. 1937 yılında Fener'de doğan ressam Eleonora Arhelaou, çocukluğunu Talimhane'de geçirdi. Lise ve lisans eğitimini Atina’da, yüksek lisans eğitimini Münih’te tamamlar ve Londra’da fotoğrafçılık okuluna gitti. 

Bu süreçte İstanbul ile bağını koparmayan Arhelaou, 1989'lu yıllardan 1996'ya kadar uzanan süreçte başta Beyoğlu olmak üzere Eminönü, Gedikpaşa, Kumkapı, Mahmutpaşa, Şişli, Pangaltı, Fatih, Balat ve Fener semtlerinde şehrin zamanla geçirdiği değişim ve dönüşümü belgeleyen fotoğraflar çekti.

Arhelaou’nun çektiği 2 bin 956 adet fotoğraf, Niko Acemoğlu aracılığıyla Beyoğlu’ndaki bir sahafa teslim edildi ve fotoğrafların 178x240 ebadındaki baskıları satın alındı. Arşiv, İBB Atatürk Kitaplığı Nadir Eserler Birimi tarafından tasniflendi ve Dijitalleştirme Birimindeki çalışmalarla dijital koleksiyonumuza katıldı.

İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr