Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Kartpostallar


Kartpostallar

Koleksiyon Bilgi Kartı

Atatürk Kitaplığı'nda 92.312 adet kartpostal bulunmaktadır.

Bu koleksiyondaki eserleri kataloğumuzda inceleyin
Koleksiyon hakkında

Atatürk Kitaplığı'nda 92.312 adet kartpostal bulunmaktadır. Tarihi, siyasi ve kültürel olayların, toplumsal değişmelerin görsel iletişim belgelerinden olan kartpostallar zaman içinde değişen ve gelişen toplumsal yaşantının, şehirlerin, tarihi yapıların, sokakların, evlerin dünü ile bugünü arasında yapılacak karşılaştırmalar için belgesel bir nitelik taşımaktadır.

100 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan kartpostal koleksiyonunda Marx Mruchterman, Bon Marche, E. F. Rochat, Jacques Ludwisohn, Römmler- Jonas, Mourdian, Osman Nuri, A. Faik gibi yüzlerce editör yer almaktadır. Örneğin Max Fruchtermann'ın editörlüğünü yapmış olduğu kartpostallarda türbeler, camiler, çeşmeler, İstanbul, Bursa gibi illerin manzaraları yer almaktadır.

Eski döneme ait bu manzaralarda meslek insanları; berberler, hemşireler, öğretmenler, çocukların olması dönemin sosyal yapısını, kültürünü, giyim tarzını göstermektedir. Kartpostallardaki insanların üzerlerindeki kıyafetlerden, kartpostalların üzerindeki yazılara kadar her gösterge, geçmişten günümüze sayısız bilgi aktarmaktadır. Koleksiyon içerisindeki kartpostallar; meslekler, portreler, hatlar, konutlar, sosyal-gündelik hayat, ulaşım gibi konuları da kapsamaktadır.

Satın alma yolu ile koleksiyona katılan 63.000 adet kartpostal ile birlikte Atatürk Kitaplığı kartpostal koleksiyonu Türkiye'nin en büyük arşivi olma özelliğine sahiptir. Kuzey Afrika şehirleri, binaları, insanları, sosyal ve kültürel yaşamı gibi konuları içeren bu kartpostallar dijitalleştirilerek erişime açılması planlanmaktadır.

İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr