Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Ahmed Arif Kütüphanesi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel kütüphane anlayışını değiştirerek kütüphaneleri birer yaşam ve kültürel etkinlik alanına dönüştürme projesi kapsamındaki adımlarının ilk örneklerinden Ahmed Arif Kütüphanesi 4 Nisan 2021 tarihinde açıldı.

 Adını usta şair Ahmed Arif’ten alan kütüphanemiz, İstanbul'un Sultangazi ilçesinde 8 katlı bir binada 1.258 metrekarelik bir alanda 155 kişi kapasitesi ve 23 bin eserlik dermesiyle hizmet veriyor. Kütüphanemizde gençlerin son yıllarda yoğun ilgi gösterdiği dijital yazılım ve video uygulamalarına yönelik atölye alanları ve YouTuber stüdyoları bulunuyor.

Çocuklar için ayrılan özel bölümde, zengin içerikli çocuk kitapları ve oyun alanları da yer alıyor.

Kütüphanemizin ikinci katındaki  Ahmed Arif köşesinde ise şairin Hasretinden Prangalar Eskittim adlı kitabının 1968 tarihli ilk baskısının yanında, farklı tasarımlar ve dillerde sonraki yıllarda yapılmış baskıları ile Ahmed Arif üzerine yazılmış kitaplar bulunuyor.

İstanbul’un sosyal olanakları kısıtlı bırakılan dezavantajlı bölgelerinde hizmete kazandırdığımız çok sayıda kütüphaneden biri olan Ahmed Arif Kütüphanesi, edebiyattan tiyatroya, resimden müziğe çeşitli alanlardaki atölye ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Bunun yanı sıra, gençlere rahat ortamda ders çalışma ve sınavlara hazırlık dönemlerinde düzenlenen etüt programlarına katılma olanağı sunuyor.

Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Ahmed Arif Halk Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilir.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayınız.


İBB Ahmed Arif Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09.00 - 21.00

Çay ikram edilmektedir.İletişim


0212 449 90 10 / 0212 449 90 10

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

75. Yıl Mah. Lütfi Aykaç Bul. 1327 / 1 Sok. No: 10 SultangaziİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr