Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Ayşe Hatun Kütüphanesi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni nesil kütüphaneleri yaygın kılma, kütüphanelerin birer kültür, sanat ve bilgi merkezi olarak hizmet vermesini sağlama yönündeki hedefleriyle tasarlanan Ayşe Hatun Kütüphanesi 20 Kasım 2020 tarihinde hizmete sunuldu.

İsmini 18. yüzyılın sonlarında Kadiriyye tarikatının Resmiyye kolunun şeyhi Şeyh Mustafa Ahî Resmî Efendi’nin annesi Ayşe Hatun’dan alan kütüphanemiz, “Kültürün, sanatın ve kitabın ulaşmadığı ilçe kalmayacak” ilkesiyle hayata geçirilen ilk kütüphanelerden biri oldu.

Fatih'in tarihi mahallelerinden Sulukule'de yer alan kütüphanemiz, uzaktan eğitime erişim için gerekli teknolojik altyapıyı sağlayan 110 metrekare alan üzerinde toplam 25 kişi kapasiteyle çocuklar ve gençler başta olmak üzere bölge halkına hizmet veriyor. Ayşe Hatun Kütüphanesi, geniş bir çocuk edebiyatı seçkisinin yanı sıra yetişkinler için de çeşitli alanlardan kitapların yer aldığı 5.000 eserlik dermesiyle okuyucuyla buluşuyor. Kütüphanemiz, kurulduğu günden bu yana çocuklar için eğitici atölyelere ve sınavlara hazırlık etüt programlarına ev sahipliği yapıyor.

Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Ayşe Hatun Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilir.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayın.


İBB Ayşe Hatun Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Hafta içi: 09:00 - 17:00 / Hafta sonu: Kapalıİletişim


0212 249 95 65 / 0212 249 09 45

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Neslişah Mah. Neyzenler Sok. No: 16, FatihİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr