Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Feza Gürsey Kütüphanesi


Bir dönemin savunma yapısı işlevini üstlenen Anadolu Hisarı, İBB Miras ekiplerinin yürüttüğü restorasyonla müze, sergi ve kültür alanı olarak yeniden İstanbul’a kazandırılıyor.

Restorasyonla birlikte Anadolu Hisarı, müzesi, sergi alanları ve kütüphanesiyle kültürün ve bilginin harmanlandığı yeni bir yaşam alanı oldu. Teorik fizik alanına yaptığı katkılarıyla fizik dünyasının evrensel bir değeri olan Prof.Dr. Feza Gürsey’in ismini taşıyan kütüphanemiz 4 Ekim 2022 tarihinde İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Anadolu Hisar’ında büyüyen Feza Gürsey’in anısına saygıyla kurulan kütüphane, bilimin ve aydınlanmanın temsil ettiği bir değeri bu tarihi alanda yaşatıyor.


Kütüphanemiz,  550 metrekare alanda 70 kişi kapasitesiyle 7 bin esere ev sahipliği yapıyor. İBB’nin yeni nesil kütüphaneciliği yaygınlaştırma hedefini yansıtan kütüphanemiz bölgenin kitaba, bilgiye ve kültüre ulaşımını kolaylaştırıyor.


Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Feza Gürsey Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilecek.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir. 

Üyelik için tıklayınız.


İBB Feza Gürsey Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Fotokopi hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09:00 - 21:00İletişim


0212 449 97 00-667644

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Göksu Cad. 50-54, Göksu, 34815 Beykoz/İstanbulİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr