Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Kazı Evi Kitaplığı


İstanbul kent arkeolojisinde önemli bir yere sahip olan Saraçhane Arkeoloji Parkı Polyeuktos kalıntıları gün yüzüne çıkarılıyor.

Saraçhane Arkeoloji Parkı’ndaki kazılar sürecinde oluşturulan Kazı Evi ile her yaştan İstanbullu, kent arkeolojisini deneyimleme, alanda araştırmalar yapma imkanına sahip oluyor.

Bir yanında Zeyrek ile Aksaray bir yanında Şehzadebaşı ile Kıztaşı arasındaki tarihi bölgede yer alan Kazı Evi içinde yer alan kütüphane 14 Aralık 2022 tarihinde İstanbullarla buluştu.

Kazı Evi Kütüphanesi, kent mimarisi ve arkeoloji alanına yoğunlaşan dermesiyle tarihi bir alanda kitaplar içerisinde zaman geçirme şansı sunuyor.

Kütüphanede ödünç sistemi bulunmuyor.

Tarihçesi

Ayios Polieuktos Kilisesi, 524-527 yılları arasında, Batı Roma İmparatoru Anicius Olybrius'un kızı Anikia Juliana tarafından yaptırıldı. Ayasofya inşa edilene kadar şehrin en büyük kilisesi olma özelliğini koruyan yapı, Tauri Forumu'ndan Havariyun Kilisesi'ne giden yol üzerinde konumlandırıldı.

Kubbeli mahzenler 7.yüzyılda molozla dolduruldu. İkonoklast (tasvir kırıcı) döneminde kilisenin figüratif kabartmaları ortadan kaldırıldı.

10. yüzyılın ikinci yarısına kadar kullanıldığı düşünülen kilise, 11.yüzyılın başlarına gelindiğinde tamamen harap haldeydi. Kilise, 13. yüzyılda tamamen yağmalandı.

Parçaları Venedik'teki San Marco Kilisesi cephesinde ve Barselona Arkeoloji Müzesi’nde bugün görülebilen Polyeuktos, 1964-1968 yılları arasında yapılan kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarıldı.

Üyelik için tıklayın.


İBB Kazı Evi Kitaplığı

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.İletişim


0212 249 95 65 / 0212 249 09 45

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

İskender Paşa, Kavalalı Sok., FatihİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr