Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Kütüphane Troleybüs


Uzun yıllar atıl durumda bırakılan Troleybüs Kuvvet Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı’na bağlı İBB Miras ekiplerinin restorasyonunun ardından kütüphane işleviyle hizmet vermeye başladı.

“Kütüphane, üniversitenin kalbidir” anlayışıyla tasarlanan Kütüphane Troleybüs, gençlerin aktif katılımı ve kullanımıyla “yaşayan” bir kamusal mekân özelliğini taşıyor.

1 Mart 2022’de düzenlenen bir açılışla İstanbulluların hizmetine sunulan kütüphane, tarih, edebiyat, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, kişisel gelişim, kültürel miras, mimarlık ve tasarım kitapları, süreli yayınlar gibi pek çok türden esere sahip dermesi ve toplam 150 kişilik kapasitesiyle hizmet veriyor.

Beyazıt’ta üniversite, kütüphaneler ve anıtsal yapılarla çevrelenen kültürel miras adasının en önemli duraklarından biri olan Kütüphane Troleybüs, öğrencilerin enerjisini tüm şehre yansıtıyor. Bir buluşma merkezi haline gelen kütüphanemiz,; üniversite öğrencileri ve kulüpleri için ayrılan toplantı masası, etkinlik-söyleşi alanları ve sergi yüzeyleriyle çoklu kullanıma da imkân sağlıyor.

Miras kavramının hem geçmişe hem de geleceğe dönük yüzünü önemseyen bir yaklaşımı benimseyen Kütüphane Troleybüs, endüstri mirası özelliğine de atıfta bulunan düzenli kültür sanat etkinliklerine, söyleşilere ve çalışmalara ev sahipliği yapıyor.

Bölge halkı, Kütüphane Troleybüs başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilecek.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayınız.


İBB Kütüphane Troleybüs

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Fotokopi hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09.00 - 21.00İletişim


0212 249 95 65-9040 / 0212 249 09 45

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Süleymaniye, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sok. No: 4, Fatih / İstanbulİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr