Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Özgen Berkol Doğan Kütüphanesi


Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi 2007 yılında aramızdan ayrılan genç bilim insanı Özgen Berkol Doğan’ın anısını yaşatmak üzere ailesi tarafından 2012 yılının Aralık ayında kuruldu.

2022 yılında imzalanan protokolle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü bünyesine katıldı. İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan kütüphane hem çevresindeki gençlerin hem de tüm İstanbulluların ilgisini çekecek dermesiyle bilimsel ve kültürel alanda nesilden nesile kültür alışverişinin sağlanmasına zemin oluşturuyor.


Türkiye’nin ilk ve tek bilim kurgu kütüphanesi olan Özgen Berkol Doğan Bilim Kurgu Kütüphanesi bilimkurgu, fantastik ve korku edebiyatı alanlarında yayınlanmış farklı dillerdeki eserleri temin ederek okuyuculara sunuyor. 

Kütüphanenin bilim kurgu ve fantastik edebiyat ağırlıklı 12.000 eserin yer aldığı geniş dermesi, Türkçe ile birlikte yabancı dillerden eserler içeriyor. 185 metrekare alanda 55 kişi kapasitesiyle hizmet veren Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi müzik söyleşileri, korku filmi saati, sinema söyleşileri, pazar sohbetleri başlıklı etkinliklerle, film gösterimleri ve söyleşilere düzenli olarak ev sahipliği yapıyor. 

Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Özgen Berkol Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayınız.


İBB Özgen Berkol Doğan Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Fotokopi hizmeti bulunmaktadır.

Pazartesi hariç her gün: 10:00 - 19:00 / Pazartesi: Kapalıİletişim


0216 349 31 31

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Caferağa Mah. Safa Sok. No: 20 Kadıköy / İstanbulİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr