Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Sabahattin Ali Kütüphanesi


Şehrin dezavantajlı bölgelerinde başta çocuklar ve gençler olmak üzere bölge halkının kültür, sanat ve kitaba erişimini kolaylaştıran yeni nesil kütüphaneleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin her noktasına yeni nesil kütüphaneler kazandırma, kütüphaneleri birer kültür ve bilgi merkezi olarak inşa etme vizyonuyla tasarlanan Sabahattin Ali Kütüphanesi, 11 Ekim 2022 tarihinde hizmete girdi.

Başakşehir'in Altınşehir Mahallesi’nde açılan kütüphane, toplumcu gerçekçi edebiyatın önemli temsilcilerin biri olan, hayatı tutukluluk ve sürgünlerle geçerken yazdıklarıyla kendisinden sonraki kuşağı da etkilemeyi başaran değerli aydın ve yazarımız Sabahattin Ali'nin ismini taşıyor. 

508 metrekare alanda 110 kişi kapasiteyle hizmet veren olan kütüphanemizin 15.000 kitaptan oluşan dermesi farklı disiplinlerden günceli yakalayan bir seçkiyi okuyucuyla buluşturuyor.  Sabahattin Ali Kütüphanesi de diğer kütüphanelerimiz gibi çocuklar için eğitici ve eğlendirici atölyelerle yetişkinler için seminerlere ev sahipliği yapmaya hazır. 

Sabahattin Ali Kütüphanesi, uzaktan eğitime erişimi destekleyen teknolojik altyapısı, dijital kütüphanesi ve geniş okuma alanları, konferans salonları, çok çeşitli etkinlik, atölye alanları ve YouTube kayıt stüdyoları ile açıldığı ilk günden bu yana tüm bölge halkının uğrak noktası hâline geldi.  Kütüphane, Başakşehir bölgesindeki gençlerin ders çalışma alanı ihtiyacını da karşılayan bir yer oldu.

Bölge sakini tüm vatandaşlarımız Sabahattin Ali Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabiliyor. Üye olmak isteyen okuyucularımızın T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurması yeterlidir.


İBB Sabahattin Ali Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Fotokopi hizmeti bulunmamaktadır.

Her gün: 09:00 - 21:00İletişim


kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Altınşehir Mah. Osmanlı Cad. No: 49 Başakşehir / İstanbulİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr