Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB Sâmiha Ayverdi Kütüphanesi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbulluların kitaba, kültür ve sanata erişimini kolaylaştırmayı hedefleyerek tasarlanan Sâmiha Ayverdi Kütüphanesi, Bayrampaşa’nın Cevatpaşa bölgesinde  10 Ocak 2023 hizmete sunuldu.

Türk edebiyatına önemli eserler kazandıran, dolu dolu bir ömrü kültür aktarımıyla geçiren Sâmiha Ayverdi'nin ismini taşıyan kütüphane, “Kültürün, sanatın ve kitabın ulaşmadığı ilçe kalmayacak” anlayışıyla 3 katlı bir binada, 930 metrekarelik alanda 200 kişiye hizmet verecek.

Kütüphanenin tamamı güncel yayınlardan oluşan 25.000 eserlik zengin dermesi çeşitli disiplinlerden bir seçkiyi okuyuculara sunuyor.

Hizmete sunulduğu bölgenin kültür ve bilgi merkezi görevini üstlenen tüm İBB kütüphaneleri gibi Sâmiha Ayverdi Kütüphanesi de farklı alanlardan atölyelere ev sahipliği yapıyor. Çocuklar için yaratıcı drama, masal, karikatür gibi eğlenceli ve öğretici serilerle yetişkinler için söyleşiler tüm İstanbulluların katılımına açık.

Kütüphane, bölgedeki öğrencilerin ders çalışma mekânı ihtiyacını karşılarken teknolojik altyapısı ve sesli çalışma alanlarıyla da hizmet veriyor.

Bölge sakini tüm vatandaşlar Sâmiha Ayverdi Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilir.

Üye olmak isteyen okuyucularımız T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesiyle kütüphanelerimize başvurabileceği gibi e-devlet uygulaması üzerinden de üyelik işlemlerini gerçekleştirebilir.

Üyelik için tıklayın.


İBB Sâmiha Ayverdi Kütüphanesi

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Her gün: 09.00 - 21.00

Çay ikram edilmektedir.İletişim


0212 312 67 69-6769

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Cevatpaşa, Eski Edirne Asf. No: 385, BayrampaşaİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr