Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

Mevlanakapı Karakolu Ziyaretçi Merkezi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi’ne bağlı İBB Miras ekiplerinin tümüyle özgün malzeme, doku ve örgü sisteminin korunması üzerine gerçekleştirdiği restorasyon sonucu 7.2 km uzunluğundaki Kara Surları, turizm planlarının bir parçası olarak kentin gelişme ve savunma sistemlerine yönelik bilgi aktarım merkezlerine dönüştürüldü.

1826 yılında Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasıyla İstanbul’un asayişi için kurulan Asakir-i Mansure-i Muhammediyye’ye bağlı kolluk kuvvetlerinin mekânları karakollar olmuştu. Mevlanakapı Karakolu da bölgenin güvenliğini sağlamak için 19. yüzyılda yapıldı.

Sözlü kaynaklara göre yapı karakol işlevinden sonra 1930’lu yıllarda konut olarak kullanıldı ve plan şemasında değişiklikler yapıldı. İlerleyen dönemde kaderine terk edilerek, atıl bırakıldı.

Çatısı ve sur cephe duvarı yıkık vaziyette olan bina, İBB Miras’ın restorasyon çalışmasıyla hayat buldu.

Edirnekapı, Silivrikapı, Mevlanakapı ve Sulukule kapılarının burçlarında, ön sur ve ana surda sürdürülen çalışmalarla bölgeye yeniden kamunun hizmetine sunulan kültürel mekân özelliği kazandırıldı.

Ziyaretçi merkezi içerisinde kitap-kafe konseptiyletasarladığımız kütüphanemiz hizmet vermeye başladı.Mevlanakapı Karakolu Ziyaretçi Merkezi


Hizmetler


Her gün: 10:00-18:00İletişim


0212 233 47 23

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Mevlanakapı Cad. Melek Hatun Mah. No: 1, FatihİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr