Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İtfaiye Müzesi


İtfaiye Müzesi ilk defa 1931 yılında zamanın itfaiye çalışanları tarafından günümüzde Fatih ilçesinde İtfaiye Daire Başkanlığı binası olarak kullanılan tarihi yapının yanında ek bir bina yapılarak açıldı.

Müze, koleksiyonlarının bakım onarımı ve binanın tadilatı gibi nedenlerle zaman zaman kapalı kaldı. 1989 yılında açıldı ancak, 1997 yılında binanın tadilatı nedeniyle tekrar kapatıldı.

1998 yılında İtfaiye Haftası nedeniyle yeniden düzenlenen müze ömrünün 48 yılını İstanbul İtfaiyesi’ne adayan Kont Széchenyi’nin adını aldı. İtfaiye Müzesi’nin Fatih’te bulunan binası 2008 yılında genel bir restorasyon çerçevesinde tadilata alınınca müze de buradan tahliye edildi. 

Mevcut koleksiyon yaklaşık iki yıl Başakşehir İtfaiye grubunda muhafaza edildikten sonra, İtfaiye Müzesi Mayıs 2013 tarihinde Beşiktaş ilçesi Kılıç Ali Paşa Su Sarnıcındaki yeni yerine taşınarak ziyaretçilere hizmet vermeye başladı.

Dünyadaki en önemli örnekler arasında yer alan müzenin koleksiyonunda mahalle tulumbacılarından günümüz itfaiyecilerine ait dönem kıyafetleri, en eski yangın söndürme araçlarından çeşitli tulumbalar, yangın önleme fıçısı, Beyazıt Kulesi’nde kullanılan işaret sepetleri, telefon santrali, hidroforlu tulumbalar, ilk motorlu tulumba aracı, atlı tulumba arabası, bez sarnıç, itfaiye merdiveni, eldivenler, itfaiye fenerleri, can kurtarma ipleri, maskeler ve filtreleri, telefon santrali, taksim muslukları, tulumbacı ve itfaiyeci kıyafetleri, yangın miğferleri, amir yangın baltaları ve çeşitli şapkalar sergileniyor.

Üç yüz yıllık bir geçmişi bünyesinde barındıran müze, 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne devredildi. Müzemiz bir meslek grubunun ve yaşayan bir kurumun müzesi olması sebebiyle sürekli bir eğitim ve bilgilendirme merkezi olma niteliğini koruyor.

Okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar her yaşta ve kategorideki öğrencilere itfaiyenin tarihi ve İtfaiye Müzesi hakkında bilgi aktarıyor. Müze koleksiyonunda toplam 841 adet eser bulunuyor.İtfaiye Müzesi


Hizmetler


Pazartesi hariç her gün: 9:00 - 17:00 / Pazartesi: Kapalıİletişim


0212 259 91 24

kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Yıldız Mah. Çitlembik Yokuşu, Horoz Sok. No: 1, BeşiktaşİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr