Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Harita Kataloğu, 1


T.C. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Harita Kataloğu (I), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basımevi, İstanbul 1992, 336 s.

ÖNSÖZDEN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müdürlüğüne bağlı Atatürk Kitaplığı’nda bulunan harita koleksiyonu kullanım yoğunluğu ve büyülüğü açısından İstanbul’daki kütüphaneler arasında önemli bir yere sahiptir. Başlangıçta 1567 olan harita adeti Belediyeden gelenlerle birlikte 6850’ye yükselmiştir. Bunlardan 385O adeti kataloglanıp sınıflandırılarak okuyucu hizmetine sunulmuştur. Bu haritaların büyük bir kısmı tarihi açıdan büyük önem taşımaktadır. Bunları çizenler zamanının ve günümüzün en değerli haritacıları olarak kabul edilmektedir. Çoğunluğu İstanbul ile ilgili olan bu haritalar; imar, ifraz, istikamet, harik gibi konuları da içermektedir. Bundan yola çıkarak, gerek yurt içi ve gerekse yurt dışındaki okuyucuların bu koleksiyondan daha iyi yararlanabilmeleri için bu kataloğu hazırladık.

(…)

2039 haritanın yer aldığı bu kataloğun hazırlanmasında ve basılmasında emeği geçen Sayın Nazan Haseki’ye, Reyhan Gönenç’e, Melek Duan’a, Havva Top’a ve tüm İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basımevi çalışanlarına içtenlikle teşekkür ediyor, eksik ve hatalarımızın bağışlanacağı ümidiyle Kataloğumuzun araştırıcılara yararlı olmasını diliyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Kütüphane ve Müzeler Müdürü

Aysel POLATOĞLU

Eylül 1992Başlık İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Harita Kataloğu, 1
Kısa Başlık Atatürk Kitaplığı Harita Kataloğu, 1
Editör Kolektif
Yayın No 20365 / 20772
Yayıncı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü
Yayın Yeri İstanbul
Tür Katalog / Harita
Yayın Tarihi 1992
Sayfa Sayısı 333
Dil Türkçe
ISBN 9757580104
Künye İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Harita Kataloğu, 1. Yayına Hazırlayanlar: Kolektif. İstanbul: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 1992.İBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr