Sayısal arşivimizdeki eserleri incelemek için tıklayın

İBB İPA İstanbul Kitaplığı


İstanbul başta olmak üzere Türkiye ve dünya kentleri hakkında eksiksiz bir koleksiyon oluşturmayı amaçlayan İPA İstanbul Kitaplığı (İstanbul Kent Araştırmaları Kitaplığı) yoğunlukla kent araştırmaları, mimarlık, şehir planlama ve benzer uzmanlık alanlarında 20.000’den fazla basılı kitaba ev sahipliği yapıyor. Özlem Türeci – Uğur Şahin İPA Yerleşkesinde bir ‘ihtisas kütüphanesi’ olarak 5 Temmuz 2022'de kurulan İPA İstanbul Kitaplığı’nda zamanla İstanbul hakkında yayınlanmış tüm matbu ve dijital kaynakları bir araya getirmek amaçlanıyor.

İPA İstanbul Kitaplığı, bir araştırma kütüphanesine dönüştürülen Atatürk Kitaplığı ile entegre çalışarak, orada yer alan 40.000’den fazla İstanbul araştırmalarını konu alan basılı yayını da kullanıcılarının hizmetine sunacak. Bununla birlikte, Atatürk Kitaplığı ile birlikte geliştirilecek kapsamlı bir dijital veri tabanı en kısa zamanda kullanıcıların hizmetinde olacak. Düzenlenecek araştırmacı destek programları aracılığıyla misafir araştırmacılara İPA İstanbul Kitaplığı çatısı altında çalışma alanı ve öncelikli hizmet sunularak, İstanbul merkezli çalışmaların üretilmesine destek sağlanacak.

İPA İstanbul Kitaplığı’ndan yararlanmak için rezervasyon yapılması gereklidir. İki katlı kütüphanenin alt katı genel kullanıcılara açık olup online rezervasyon ile okuyucularını kabul etmektedir. Üst katı ise İstanbul ve kent araştırmaları üzerine çalışma yapan araştırmacılara ayrılmıştır. Konu ile ilgili bilgi almak için kutuphane@ipa.istanbul üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Rezervasyon işlemleriniz için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  1. https://katalog.ibb.gov.tr adresinde kütüphane üyeliğinize giriş yaptıktan sonra üst menüde yer alan Rezervasyon sekmesine tıklayınız.
  2. Açılan krokide uygun tarih ve saatte istediğiniz sandalyeyi rezerve edebilirsiniz.
  3. Rezervasyon saatinizde telefonunuza gelen QR kodu kütüphane girişinde bulunan kioska giriş ve çıkışta okutunuz.
Rezervasyon Kuralları
  • Oturma alanı 1 gün öncesinden rezerve edilebilir.
  • Bir gün içerisinde 3 rezervasyon yapılabilir. İkinci rezervasyonun yapılabilmesi için ilk rezervasyonun kullanılması gerekir.
  • Rezerve edilmiş saatler gri renkte, rezerve edilmemiş saatler yeşil renkte görünür.
  • Yapılan rezervasyonlar sisteme giriş yapılarak iptal edilebilir.
  • Rezerve edilen alana, başlangıç saatinden itibaren 15 dakika içinde giriş yapılmadığında rezervasyon otomatik olarak iptal olur.
  • Kütüphane görevlisi gerekli gördüğü takdirde düzeltme ve/veya iptal işlemi yapabilir.
  • Kütüphane içerisinde yiyecek ve içecek tüketilmez. Ancak şahsi termoslar kullanılabilir.

Tüm kütüphane hizmetlerinden kütüphanelerimizi ziyaret edip üyeliğinizi güncellemek zorunda kalmadan faydalanmak için e-Devlet üzerinden üye olabilirsiniz.


Üye Ol sekmesiyle oluşturacağınız üyeliklerde ise yalnızca dijital koleksiyonumuzu görüntüleyebilirsiniz. İlk rezervasyon işleminiz için İBB kütüphanelerinden birini ziyaret ederek online üyeliğinizi güncellemeniz gerekmektedir. (İBB kütüphanelerinden daha önce üyeliğini oluşturmuş, online üyeliğini kütüphanede güncellemiş ya da e-devlet üzerinden üyeliğini oluşturan kullanıcıların bu uyarıyı dikkate almasına gerek yoktur.)


İBB İPA İstanbul Kitaplığı

Hizmetler


İBB Wi-Fi hizmeti bulunmaktadır.

Kütüphane kaynakları için fotokopi ve dijital çekim hizmeti bulunmaktadır.

Hafta içi ve Cumartesi: 09:00 - 21:00 Pazar: Kapalı

Rezervasyon gerekmektedir. Araştırmacı katı bulunmaktadır.İletişim


0212 249 95 65-663867 / 0212 249 09 45

kutuphane@ipa.istanbul

https://kampus.ipa.istanbul

Basınköy Mah. Valilik Yolu Cad. No: 2, Florya, BakırköyİBB ATATÜRK KİTAPLIĞI
Miralay Şefik Bey Sok. No: 6
Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 249 95 65
0212 249 09 45
kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr