İBB Atatürk Kitaplığı
KATALOG TARAMA
SAYISAL ARŞİV ve E-KAYNAKLARDA ARA
Yandaki kutu ile basit arama yapabildiğiniz gibi arama sayfasından detaylı arama da yapabilirsiniz.

İBB Yaşar Kemal Kütüphanesi- Sancaktepe

Adres: Semih Sancar Cad. İlknur Sok. No:1 Sancaktepe - İstanbul

İstanbul’un Sarıgazi ilçesindeki kütüphanemiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak geleneksel kütüphane anlayışını değiştiren, şehrimize zengin içerikli kitap koleksiyonlarının yanında kültür ve eğitim merkezleri olarak faaliyet gösterecek yeni kütüphaneler kazandırma vizyonumuz sonucunda tasarlandı ve 2022 yılının Haziran ayında hizmete açıldı.

Yeni nesil kütüphaneciliğin yaygınlaşması hedefi doğrultusunda,  “Kültürün, sanatın ve kitabın ulaşmadığı ilçe kalmayacak” düsturuyla şehrimizin dezavantajlı bölgelerindeki çocukların, gençlerin ders çalışma ve sosyalleşme alanı ihtiyacını karşılayarak bölgeye yeni bir soluk kazandıracak. Kütüphanemiz İnce Memed serisiyle, Yer Demir Gök Bakır'ıyla, Yusufçuk Yusuf'la, Çakırcalı Efe'yle bu toprakların yetiştirdiği en önemli değerlerden Yaşar Kemal'in ismini taşıyacak.

Türk edebiyatına çok sayıda eser kazandıran usta isim Yaşar Kemal'in adını yaşatan kütüphanemiz, altı katlı, 1.774 metrekare üzerine kurulu bir alanda toplam 400 kişi kapasitesiyle İstanbullulara hizmet verecek.

Yaşar Kemal Kütüphanesi’nin 20.000 bin eserlik zengin dermesinde;  tarih, edebiyat, siyaset bilimi, felsefe, araştırma-inceleme, sanat, bilişim, teknoloji, bilim, inanç, kişisel gelişim, kültürel miras, mimarlık, tasarım, çocuk kitapları, süreli yayınlar gibi pek çok türden kitap yer alıyor.

Yaşar Kemal Kütüphanesi, yaratıcı yazarlık atölyeleri, yazar-okur buluşmaları, karikatür ve illüstrasyon atölyeleri, senaryo atölyeleri, video art çalışmaları ve bilişim atölyeleri gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Kütüphanemizde edebiyat, tiyatro, resim, müzik ve sanat atölyeleri, çocuklara yönelik eğitici aktiviteler ve ebeveynler için destekleyici seminerlerin yanı sıra öğrencilerin sınavlara hazırlık dönemlerinde katılabilecekleri etüt programları oluşturulacak. 

Bölge halkı, Yaşar Kemal Kütüphanesi başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı tüm kütüphanelerimizin ödünç hizmetlerinden faydalanabilecek.

Üye olmak isteyen okuyucularımızın T.C. nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi resmi geçerliliği bulunan bir kimlik belgesi ile kütüphanemize başvurması yeterlidir.

İletişim:

0 (212) 249 95 65 

0 (212) 249 09 45

E-mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr 

Harita için tıklayınız.

Çalışma Saatleri 

Her Gün       : 09.00 - 21.00

 

 

KÜTÜPHANELERİMİZ

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0(212) 249 95 65  -  0(212) 249 09 45
E-Mail: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Twitter
Instagram 
Facebook

 

 

 
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. İbb Taksim Atatürk Kitaplığı